تبلیغات

دانلود کتاب آموزش فوکوس، نورسنجی، هیستوگرام و شارپنس در دوربین های دیجیتال نیکون

جذابترین های این بخش

مطالب هم شاخه

آیا میدانستید؟

خدمات

گزارشات

سیستم عامل: Unknown OS Platform
مرورگر شما: Unknown Browser
کشور شما: United States
موقعیت شما: 18.234.51.17

بازدید دیروز: 0
بازدید کننده دیروز: 0
بازدید امروز: 928
بازدید کننده امروز: 544
بازدید کل تا به امروز: 3008129

GPS آنلاین

مسیر یاب آنلاین آسان

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای مدار سیم کشی برق موتورسیکلت

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت آپاچی 180 و آپاچی 160

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت تریل سوزوکی

تبلیغات

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت هندا

موزیک > بیوگرافی هنرمدان > 

هنرمند عباس مهرپویا (بیوگرافی)

زندگینامه:

عباس مهرپویا زندگی هنری خود را با تئاتر آغاز کرد و در نمایش‌های معروف دهه ۲۰ و ۳۰ مانند فردوسی تفکری و جامعه باربد بازی می کرد.

او کار نوازندگی با عود را زیر نظر استادی عرب تبار آموخت و شور و شوقش به موسیقی را تشکیل داد. وی ضمن نواختن ساز هنگام اجرای نمایش ها به اجرا می پرداخت. از همین رو بود که توسط تعدادی از دوستانش در جامعه باربد به سینمای آن روز دعوت شد. او پس از فیلم دزد عشق توسط حسین مدنی از نخستین فیلم سازان تاریخ سینمای ایران دعوت شد تا برای اولین فیلم سینمایی اش به نام جدال شیطان موسیقی بسازد و خود اجرا کند. گیتار را زیر نظر استاد اسپانیایی خود اروین موره فرا گرفت. و نخستین کار جدی‌اش در این زمینه اجرای قطعه‌ای به نام کلبه سرخ‌ پوستان با گیتار الکترونیکی در انجمن هنری تهران به سال ۱۳۳۶ بود. او با نخستین قطعه خود به نام مرگ قو با استقبال فراوانی روبرو شد، قطعه ای که باب تازه ای در موسیقی پاپ ایران باز کرد. مهرپویا مدتی با اروین موره نیز همکاری می‌کرد که بیشتر به موره در تنظیم آهنگ‌ها برای ارکستر کمک می نمود. مهرپویا اولین کسی بود که گیتار برقی را وارد ایران کرد و هم‌زمان به نواختن آن پرداخت. از سال ۱۳۴۲ سفرهایی را به منظور گردآوری اطلاعات جدید و جامع در زمینه‌های مختلف آغاز نمود.

از بزرگ‌ترین دستاوردهای سفرهای او، سفر به هندوستان در سال ۱۳۴۷ بود. در این سفر ساز سیتار را از محمود میرزا، با راهنمایی موسیقیدان هندی راوی شانکار آموخت، و این ساز را که اساسا سازی ایرانی بوده و حدود ۴۰۰ سال پیش از او توسط امیر خسرو دهلوی به هندوستان برده شده بود (و بعدا از موسیقی ایرانی خارج)، دوباره وارد موسیقی ایران کرد. در آغاز دهه ۵۰ دگرگونی‌هایی در کارهای خود به وجود آورد. او با شناسایی موسیقی و ساز دیگر کشورهای جهان آمیزشی از این اصوات را به نام کوکتل موسیقی بوجود آورد. وی در همین دهه به کار آموزش موسیقی به سبک خود و تدریس سازهای ارگ و عود و سیتار و گیتار در ایران پرداخت.

وی با آوایی اندوهناک می‌خواند و نغمه‌های غمناک سازش را همراهی می کرد؛ گویی درد هزاران سال تنهایی و بی کسی را روایت می‌کرد. مهرپویا با همکاری ترانه‌سرایانی همچون پرویز وکیلی، تورج نگهبان و داریوش روشن به اجرای ترانه‌هایی پرداخت. او علاقه خاصی به جهانگردی و مسافرت به آسیای دور و نقاط ناشناخته جهان و هنر جهانی داشت.

فعالیت‌های هنری(آلبوم‌ها و ترانه‌ها):

 • : کلبه سرخ‌ پوستان
 • ترانه مرگ قو (شعر: دکتر حمیدی شیرازی)
 • ترانه قایقرانان (شعر: پرویز وکیلی)
 • موسیقی برای فیلم: جدال شیطان
 • موسیقی متن برای فیلم: دزد عشق
 • ترانه قبیله لیلی (شعر: پرویز وکیلی)
 • ترانه بستر ننگین رقیب (اثر مشترک با شهیار قنبری)
 • ترانه غروب خزان
 • ترانه جام چشم
 • ترانه آه
 • ترانه خال سیاه (شعر: تورج نگهبان)
 • آلبوم قبیله لیلی
 • آلبوم مرگ قو

 

درگذشت:

او در ۲۱ خرداد ۱۳۷۱ در اثر ابتلا به سرطان درگذشت. وی در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شد. از او فرزندی به جای مانده است. او فرزندی به نام عباس دارد.


نام: 6703
ایمیل:
سایت: