آموزش سرویس و نگهداری خودرو

موضوعات آموزش

ورود به سیستم

سایر مطالب

رادیو موزیک آنلاین

مجوزها

logo-samandehi

تبلیغات

دانلود کتاب آموزش فوکوس، نورسنجی، هیستوگرام و شارپنس در دوربین های دیجیتال نیکون

جذابترین های این بخش

مطالب هم شاخه

آیا میدانستید؟

خدمات

گزارشات

سیستم عامل: Unknown OS Platform
مرورگر شما: Unknown Browser
کشور شما: United States
موقعیت شما: 54.173.237.152

بازدید دیروز: 0
بازدید کننده دیروز: 0
بازدید امروز: 102
بازدید کننده امروز: 60
بازدید کل تا به امروز: 2927036

GPS آنلاین

مسیر یاب آنلاین آسان

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای مدار سیم کشی برق موتورسیکلت

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت آپاچی 180 و آپاچی 160

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت تریل سوزوکی

تبلیغات

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت هندا

آموزش > آموزش سرویس و نگهداری خودرو >  موتورسیکلت > 

نحوه انتخاب یک موتورسیکلت مناسب با توجه به بودجه و کارایی آن

شاید شما هم جزء آن دسته از فرادی هستید که بنا به ده ها دلیل قصد خرید موتورسیکلت را دارد و با تحقیق و بررسی از دوستان و آنایان و با مشورت با تعمیرکاران و فروشندگان در انتخاب یک موتورسیکلت مناسب سر در گم شده اید و نمیدانید واقعا بین این همه از برندهای گوناگون و موتورسیکلت ها رنگ و وارنگ در بازار کدام یک را انتخاب نمائید. پس اگر می خواهید بجای خرید یک موتورسیکلت بر اساس تبلیغات یک موتورسیکلت مقرون به صرفه با بهترین امکانات انتخاب کنید و یا اطلاعات خود را درباره یک موتورسیکلت ایده آل بیشتر کنید با ما همراه باشید.

 

1- قدرت و گشتاور

اصلی ترین نکته در انتخاب یک وسیله نقلیه قدرت و گشتاور آن می باشد. هرچقدر قدرت بیشتر باشد در نتیجه کارایی بیشتری خواهد داشت. و هر چقدر گشتاور بیشتر با شد در نتیجه شتاب اولیه بیشتر است.

معمولا میزان قدرت و گشتاور هر موتورسیکلتی در کشور ایران را می توان در سایت تولید کننده آن میتوان مشاهده نمود اما نکته قابل توجه آن است که قدرت درج گردیده در مشخصات موتورسیکلت در اصل قدرت اسمی یا قدرت تبلیغاتی آن می باشد و معمولا بین 1 الی 2 اسب را می بایستی از میزان قدرت اسمی کم کنید تا قدرت واقعی را بدست آورید یعنی اینکه اگر قدرت یک موتور 125cc برابر 12 اسب بخار بود در عمل قدرت ایجاد شده 10 الی 11 اسب بخار می باشد. (کسب اطلاعات بیشتر درباره قدرت و گشتاور)

 

2- تکنولوژی های ساخت انجین

یکی دیگر از مهمترین مواردی کی میبایستی در هنگام خرید موتورسیکلت به آن دقت داشت تکنولوژی های بکار رفته در طراحی و ساخت انجین موتورسیکلت می باشد که نقش بسیار مهمی در میزان قدرت ، گشتاوری، کاهش لرزش موتور، کاهش مصرف سوخت، کاهش هذینه های سرویس و نگهداری، کاهش صدا و ... می گردد.

در هنگام خرید به موارد زیر در تکنولوژی ساخت انجین دقت کنید.

 1. انجین موتور دارای سیستم زنجیر تایم به جای دنده تایم باشد.(کسب اطلاعات بیشتر درباره زنجیر تایم و دنده تایم)


   
 2. انجین دارای بیشترین میزان سوپاپ باشد.
  هرچقدر میزان سوپاپهای یک انجین بیشتر باشد قدرت و گشتاور آن بیشتر است. مثلا 2 موتور 125cc با یک مدل گیربکس را در نظر بگیرد ولی یکی با 2 سوپاپ و دیگری با 4 سوپاپ باشند موتور 4 سوپاپه قادر خواهد بود تا قدرت و گشتاور بیشتری که بسیار قابل توجه می باشد را ایجاد نماید.


   
 3. سیستم سوخت رسانی EFI به جای کاربراتورهای قدیمی.
  امروزه کاربرات های قدیمی جای خود را به سیستم های جدید سوخت رسانی با نام EFI داده اند که اکثر مردم آن را به نام انژکتور می شناسند. این سیستم باعث کاهش چشمگیر مصرف سوخت و بهتر کارکردن انجین می گردد. (کسب اطلاعات بیشتر درباره EFI)


   
 4. مجهز بودن به سیستم های خنک کنده آبی یا روغنی
  انجین هایی که مجهز به رادیاتور های آبی یا روغنی می باشند می توانند در شرایط محیطی گرم هوا و جاده و ترافیک های بسیار سنگین انجین موتور را بهتر خنک کنند و طول عمر و کارکرد انجین را افزایش می دهند.


   
 5. دارا بودن بوبین های غوطه ور در روغن.
  انجین های که بوبین های آنها غوطه ور در روغن می باشند این قابلیت را دارند که مصافت های طولانی حتی تا بیش از 1000 کیلومتر را به راحتی بدون توقف طی کنند.
   
 6. دارا بودن سیستم راه اندازی الکتریکی انجین Start
  مجهز بودن یک انجین به سیستم راه اندازی الکتریکی یا همان استارت یکی از بهترین گذینه های یک موتورسیکلت است زیرا که می تواند حتی جان شما را در خیلی از مواقع نجات دهد. برای نمونه تصور کنید موتور شما در میان یک خیابان نسبتا شلوغ خاموش گردد در این زمان ثانیه ها توقف شما بسیار خطرناک بوده زیرا ممکن است وسیله نقلیه ای با شما برخورد نماید. اکثر مواقع انجین های مجهز به هندل به راحتی روشن نمی گردند اما موتورهای استارتی با فشار یک دکمه در شرایط دمایی حتی صفر و زیر صفر به راحتی روشن شده و شما را از محل خطر دور می کنند.
   
 7. دارا بودن گیربکس 5 یا 6 دنده
  تعداد دنده های بیشتر در گیربکس باعث افزایش کنترل بر روی سرعت و نرم و روانتر کار کردن انجین و کاهش چشمگیر مصرف سوخت می گردد.
   
 8. دارا بودن سیستم جرقه زنی الکتریکی CDI به جای سیستم پلاین CG
   
 9. دارا بودن شیر تامین هوای ثانویه یا Euro3
  یک قطعه بسیار کوچک و ساده می باشد که بسیار کار آمد است و اکثرا دو منظوره. اصلی ترین کار آن کمک در انقال بخارات روغن به محفظه داخلی سیلندر و سوزاندن آن جهت جلوگیری از ورود مواد سمی به محیط زیست است و کار ثانیه دیگر آن بهبود در روشن شدن انجین در هوای سرد است.   
 10. دارا بودن فیلتر روغن کاغذی به جای فیلتر های فلزی.
  فیلتر های کاغذی عمل پاکسازی روغن از ذرات معلق در روغن را بهتر انجام داده و در نتیجه روغن دیرتر قدرت کاهش اصهکاک خود را از دست می دهد.

   
 11. مجهز بودن به سیستم بالانسر
  یک مکانیسم ساده می باشد که میزان ارتعاشات درون انجین را کاهش داده و در نتیجه موتورسیکلت در سرعت های بالا دارای حداقل لرزش های ممکن میباشد.


   
 12. مجهز بودن به گیج روغن IPS
  یک دریچه کوچک شیشه ای می باشد که میزان سطح روغن را درون انجین نشان می دهد.


   
 13. مجهز بودن پیچ تخله روغن دو تیکه
  در اکثر مواقع به دلیل اینکه شیر تخلیه روغن به صورت یک پارچه بر روی بدنه انجین در کف قرار دارد و به دلیل فشار های زیادی که اکثر افراد در هنگام سفت نمودن به این پیچ بر روی موتور می آورند  پیچ در اصطلاح بریده می شود و دندانه های موجود بر روی بنده انجین خراب می گردد و تنها راه برطف سازی این مشکل تعویض پوسته انجین و یا مراجعه به تراشکاری برای زدن غلاویز دوباره است. اما در موتورهای پیشرفته و گران قیمت مخصوصا در کلاس موتورسیکلت های تریل و Duall Sport این مشکل با یک راه حل ساده برطف گردیده و آن قراردادن یک شیر تخلیه دو تکه می باشد. به این صورت که پیچ تخلیه بر روی یک کفی فلزی بسته شده و کفی فلزی بر روی بنده انجین بسته شده است و در صورت آسیب تنها کفی است تا کفه متصل به بدنه انجین را تعویض نمائید.

 

3- ایمنی

یکی دیگر از مهمترین نکات در هر موتورسیکلتی بحث ایمنی آن است که می بایستی در هنگام خرید باید به آن توجه شود. در زیر برخی از نکته ها در زمینه ایمنی یک موتورسیکلت را بیان می کنیم.

 

 1. دارا بودن وزن کمتر در موتورسیلکت:
  هرچقدر وزن موتورسیکلت سبکتر باشد میزان کنترل آن و حفظ تعادل برای راننده راحتر می باشد.
   
 2. مجهز بودن به سیستم ترمز دیسکی یا ABS:
  در موتورسیکلت های موجود در ایران کمتر موتورسیکلتی دارای ترمز های ABS می باشد اما در موتورسیکلت های نسبتا گران قیمت و خوش نام سیستم های ترمز موتورسیکلت ها از سیستم کاسه ای به دیسکی تغییر پیدا نموده است. ترمز های دیسکی با طول عمر بیشتر و با خنک شدن بسیار سریعتر خود می توانند حتی در تعداد ترمز های بسیار بیشتر و در سرعت های بسیار بالاتر عملکرد بهتری نشان داده و تضمین بیشتری بر حفظ جان سرنشین موتورو راننده را دارا می باشد.


   
 3. مجهز بودن سیستم ترمز دیسکی به شلنگ های انتقال روغن هیدرولیک فشار قوی تماما فلزی
   
 4. دارا بودن پایه دان و جا دستی برای سرنشین دوم:
  موتورسیکلت هایی که دارای جا پایه های فلزی هستند می توانند در هنگام سوار شدن سرنشین دوم در حفظ تعادل و کنترل موتورسیکلت توسط راننده کمک بسزایی نمایند و همینطور در صورت و جود جا دسته های نگه دارنده برای سرنشین دوم ایمنی و حفظ سرنشین بر روی موتور تضمین می گردد.


   
 5. رکاب های تا شونده:
  یکی از نکته هایی که اکثر افراد به آن بی توجهی می کنند در نوع رکاب های موتورسیکلت است. در صورتی که رکاب های موتورسیکلت دارای قابلیت تا شدن نباشند خطر زمین خوردن موتورسواران افزایش می یابد. مثلا هنگامی که شما قصد دارد مابین دو جدول در خیابان که پلی در میان آن است عبور کنید اگر رکاب های شما ثابت باشد با برخورد رکاب به لبه های جدول باعث می شود که تعادل شما بهم خورد و به زمین بخورید این نکته در موتورهای کلاس تریل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا که در هنگام عبور از موانع کوهستانی این قابلیت می تواند سلامت شما را افزایش دهد.
   
 6. دارا بود حفاظ های حرارتی در قسمت اگزوز:
  اگر بر روی اگزوز موتورسیکلتی که دارای حجم بالا مثلا 200cc دقت نمائید یک حفاظ بر روی لوله اگزوز وجود دارد اگر این حفاظ نباشد؛ نبودن آن منجر به سوختن پاچه شلوار شما می گردد و یا در موتورهای تریل در هنگام سوار شدن سرنشین دوم می تواند باعث ایجاد آتش گرفتن و یا سوختن لباس و سوختگی شدید پای وی گردد.


   
 7. مجهز به سیستم قفل فرمان سوئیچ:
  مدرن ترین و باکیفیت ترین موتورسیکلت ها مجهز به سیستم قفل فرمان سوئیچ هستن به گونه ای که با بستن سوئیچ,فرمان هم قفل گردیده و باعث کاهش روند سرقت می گردند.


   
 8. مجهز بودن به سیستم قطع جریالن اضطراری
  یک کلید قرمز رنگ بر روی کنسول فرمان بوده که با فشار دادن آن بدون بستن سوپیچ می توان بسیار سریع جران برق در مدار موتورسیکلت را قطع نمود تا در صورت بروز مشکلی از آتش گرفتن موتورسیکلت جلوگیری کرد و یا در ترافیک ها و یا توقف های کوتام مدت با این کلید موتور را خاموش نمود.
   
 9. مجهز بودن به سنسور های وضعیت دننده و جک
  این سنسور ها کلید های بسیار کوچکی هستن که زمانی که موتور در وضعیت خلاصی نبودن و یا موتورسیکلت بر روی جک بود از روشن شدن موتورسیکلت جلوگیری به عمل می آورند تا ناخود آگاه موتورسیکلت حرکت نکند.
   
 10. مجهز بودن سیستم ترمز به کلید های استاپ:
  این کلید ها در هنگام ترمز گرفتن فعال گردیده و به رانندگان وسایل نقلیه دیگردر پشت سر شما با روشن کردن چراغ خطر هشدار می دهند.
   
 11. مجهز بودن گارد ( حفاظ ) های مچی فرمان
  بیشترین کاربرد این گارد ها برای موتورسیکلت های رده تریل می باشد که از وارد آمدن هر گونه ضربه به انگشتان دست راننده جلوگیری می کنند.
   
 12. مجهز بودن سینی کفی انجین
  جهت جلوگیری از وارد آمدن هر گونه ضربه به پوسته انجین


   
 13. مجهز بودن نقاط مختلف موتورسیکلت به شبرنگ های هشدار در شب

 

4- امکانات

هر موتورسیکلتی دارای امکاناتی انحصاری به خود می باشد اما موتورسیکلت هایی هستند که دارای بیشترین و بهترین امکانات نیز هستند هرچقدر امکانات یک موتورسیکلت بیشتر باشد لذت رانندگی در آنها بیشتر است. برخی از امکانات شامل:

 1. مجهر بودن به داشبور تمام دیجیتال:
  دقت و کیفیت در داشبورد ( کیلومتر) های دیجیتال بسیار بالاترمی باشد و به دلیل کیفیت و دقت آنها شما دارای امکانات بیشتری نظیر ساعت، مصافت سنج متغیر و ثابت، شمارشگر دنده، آمپر بنزین، جراغ فشار روغن، دور موتور دیجیتال، شمارشگر حداکثرو حداقل و متوسط سرعت، چراغ های وضعیت راهنما و ... خواهید بود.
   
 2.  دارابودن فلاشر خطر
 3. دارابودن راهنما های LED
 4. دارابودن چراغ سلام
 5. دارابودن نور کوچک، نور پایین و نور بالا
 6. مجهز به سیتم هشدار صوتی ( بوق )
 7. مجهز به سیستم ساسات دستی بر روی مچی فرمان
 8. مجهز بوده به پایه های آینه بقل
 9. مجهز بودن به مچیی های دارای تنظیم سیم ترمز جلو و سیم کلاچ
 10. مجهز بودن به مچی های چند تکه
  در صورتی که مثلا اهرم کلاچ شما بر روی مچی فرمان دچار آسیب گردد شما می توانید با یک هذینه کمتر تنها خود اهرم را تعویض نمائید.
   
 11. مجهز بودن به کمک فنر های گازی
 12. مجهز بودن به چراغ روشن کننده پلاک
 13. مجهز بودن به صندلی ( زین ) های پهنتر و کشیده تر جهت جلوگیری از خستگی در مصافت های طولانی
 14. مجهز بودن به رینگ های تماما اسپیکی به دلیل مقاوت بالا در برابر ضربات
 15. مجهز بودن به گیج های IPS روغن ترمز
 16. مجهز بودن به جک وسط و جک بقل
 17. مجهز بودن به فیلتر های کاغذی بنزین هم در قسمت باک و هم در قسمت بعد از خروجی شیر بنزین
 18. مجهز بودن به فیوز های قطع اضطراری جریان در مدار الکتریکی
 19. مجهز بودن به کایتهای پلاستیکی نشکن بجای فایبرگلاس های سخت و خشک
 20. مجهز بودن به کاسه چراغ های فلزی استیل به جای پلاستیک ها با لعاب استیل5- تجهیزات جانبی

 1. دارا بودن ترک برای حمل بار
 2. دارا بودن پایه و قفل مخصوص کلاه کاسکت
 3. دارا بودن جعبه ابزار
 4. دارا بودن نازل های گریس پمپ برای گریس کاری بهتر قسمت های مختلف متحرک

 

آشنایی با بهترین موتورسیکلت های درون شهری ایران

آشنایی با بهترین موتورسیکلت های تریل مونتاژ ایران

بهترین موتورسیکلت های کم مصرف درون شهری ویوو ، اسکوتر، کاب

 

آموزش آب بندی موتورسیکلت

تشخیص ایرادها انجین موتورسیکلت

روغن موتور مناسب انجین موتورسیکلت

آموزش نصب دزدگیر بر روی موتورسیکلت

آموزش فیلرگیری موتورسیکلت

آموزش تعویض لنت ترمز موتورسیکلت های دیسکی

سیستم انژکتور  یا EFI چیست؟

مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک ها

عواملی که باعث خرابی سوپاپ ها می شوند

متن قولنامه خرید و فروش موتورسیکلت

 


نام: 4563
ایمیل:
سایت:


مهدی 1397/06/12

سلام . موتور CF 150 سی سی رو پیشنهاد میکنید برای خرید ؟ در کل چطور موتوریه ؟ الان قیمتش 11 میلیونه تو بازار . گزینه ی بهتر دیگه ای هست ؟؟؟

برای تردد درون شهری گذینه مناسبی است.


Homayoun 1397/05/05

سلام.خداقوت.من هوندا کویر ۱۲۵ دارم و اینقدر که خرجش کردم و دائم یه چیزیش میشه خسته شدم. میخام یه موتور دسته دوم بهتر بگیرم مثل آپاچی ، پالس قدیمی یا ns. تا ۸ تومن هم میتونم خرج کنم. میشه راهنمایی کنید که کدوم رو بگیرم ؟

موتورسیکلت کارکرده همچون هندوانه سر بسته است.

میخام موتور جون دار و قوی باشه و اصطلاحا نازک نارنجی نباشه.ضمن اینکه من هر روز کارم با موتوره.ممنون میشم پاسخ بدید.

تمام موتورسیکلتها دارای هذینه سرویس و نگهداری هستندباتوجه به گفته شما بهتر است پالس 135 یا آپاچی 180 را تهیه کنید.


امیرحسین 1397/04/29

سلام و خسته نباشید.من اولین باره که میخوام موتور بخرم.بی کلاچ بهتره یا کلاچ دار؟ و موتور پیشنهادی شما تو مایه های 150 چیه؟

پشنهاد ما موتورسیکلت های 5 دنده دارای استار در رده 125cc می باشد.


محمد 1397/04/19

سلام من میخوام موتور قسطی بخرم میخواستم بدونم چ مدرکی بعد از پرداخت پیش قسط بهم باید بدن

از محل خرید سوال کنید.


محمد 1397/04/17

سلام من هوندا 150 متین دارم در آستانه فروش موتور هستم و میخوام یه موتور اسپورت بخرم از موتور هوندا خسته شدم خواستم یه موتور بهم پیشنهاد بدید با بودجه 5500 که قطعاتش راحت گیر بیاد و بتونم موتور رو چند سالی نگه دارم خیلی ممنون

آپاچی 180 تنها گذینه با توجه به توضیحات شما می باشد.


نوید 1397/04/07

سلام من میخواستم موتور نرم و راحت بگیرم بین باکسر ۱۵۰ و آپاچی ۱۵۰ موندم کدوم بهتره؟

هر دو خوب هستند. ظاخر هرکدام را که بیشتر می پسندید انتخاب کنید.


حسن 1397/03/23

سلام.نظرتون در مورد ساوین ۲۰۰ چی؟ من یدونه صفر میخوام بخرم بین کبیر ۲۰۰ و ساوین ۲۰۰ شک دارم..کدوم بهتر؟ لوازمش مثل هندا خوب گیر میاد؟

کبیر را توصیه می کنیم.


ابراهیم 1397/03/22

سلام،خسته نباشید 1_ آیا پیشنهاد می کنید رینگ های معمولی موتور سیکلت 125cc را به رینگ اسپرت تغییر داد؟

اگر قصد تغییر ظاهر در موتورسیکلت را دارید مشکلی ندارد در غیر این صورت پیشنهاد نمی گردد.

2_ آیا تغییر کمک فنر های فابریک عقب به کمک فنر گازی بهتر است یا فرقی ندارند؟

در موتورسیکلت های درون شهری تاثیر چندانی ندارد.


علی 1397/03/15

سلام من هیکل بزرگی دارم(وزنم هم بالاس) میخواستم موتور بخرم پالس بخرم یا تریل؟

هر دو نیاز شما برطرف میکند.


ابوالفضل 1397/03/05

سلام میخوام موتور بخرم میشه راهنمایی کنین پالس ١٣٥ بهتره یا هندا ٢٠٠ کاربراتور یا انژکتور

برای تردد درون شهری حجم موتور کمتر بهتر است.


1

مجید بیرانوند 1397/01/25

گزینه 5 دارا بودن بوبین های غوطه ور در روغن. رو چطور میشه فهمید ؟؟؟!

موتورسیکلتهای مجهز به استار همگی دارای این تکنولوژی هستند.


نورالدین 1396/10/03

سلام؟ قطعات پیشرو ۲۴۹ سی سی مثل کیلومتر شمار و ... رو تو استان آذربایجان شرقی از کجا میتونم تهیه کنم؟

اطلاعی در دست نیست.


نورالدین 1396/10/01

سلام، موتور سیکلت پیشرو ۲۴۹ سی سی از نظر کیفیت و هزینه نگهداری و نوع انجین در چه سطحی می باشد.

خوب

آیا روان ۲۰۰ بهتر است یا پیشرو؟

برابر


محمدرضا 1396/09/13

سلام. ممنون بابت اطلاعات عالی و کاملتون. سوالم اینه که حالا روان 200 کاربراتوری تولیدش متوقف شده شما چه موتوری رو پیشنهاد میکنید از نوع تریل که کاربراتوری باشه بخریم به جای روان؟؟

نامی 200 کیو ام


mohammad 1396/07/22

سلام خسته نباشید من قصد خرید یک موتور تریل دارم و نظرم اینه که فلات طرح crf 200 بگیرم میخواستم شما راهنماییم کنید و بهم بگید که این مدل موتور خوبیه یا نه؟ و اینکه یه توضیح کلی راجب انجینش بهم بدید (راجب فیلتر روغنش- زنجیر تایمه؟ - تعداد سوپاپ ها - از نظر مصرف و قدرت چطوره؟ - و پیدا کردن قطعاتش در شیراز ممنون میشم راهنماییم کنید

موتورسیکلت انتخابی شما برای تردد در شهر و مسیرهایی خاکی مناسب است. لوازم جانبی و سایر قطعات در خیابان دروازه اصفهان تقریبا مشکل یافت می شود اما موجود است.


1
1

محسن 1396/05/31

سلام ميشه موتور سيكلت هاي طرح هوندا كه از سيستم بالانسر انجين استفاده ميكنند نام ببريد؟من مطابق شكل بالا فقط موتور هاي متين خودرو رو تا حالا ديدم كه استفاده كرده باشند

ایراندوچرخ، آپاچی، سیوان، MKZ و ...


سینا 1396/05/13

آیا موتور سیکلت زیگما 170 موتور خوبی برای رفت وآمد بین شهری می باشد؟

ایده آل می باشد.


سینا 1396/05/13

با عرض سلام وخدا قوت،کیلومتر های دیجیتال عملکرد بهتری دارند یا کیلومتر های عقربه ای؟و کدام یک زود تر خراب می شوند وکارایی خود را از دست میدهند؟ باتشکر

دیجیتال بسیار بهتر از مدل های قدیمی سیمی است و دارای طول عمری حدودا 4 برابر نسبت به مدل های قدیمی را دارا می باشند.


1

امین 1396/05/10

سلام میخواستم اطلاعاتی درموردتریل شوکا 250بگین باتشکر

متوسط رو به پایین


محسن 1396/04/17

سلام ، خسته نباشید ،در پیوند با سوال قبلیم ، سوال کردم ،سوپر جترو ۱۲۵ دیگه تولید نمیشه ، بین بقیه ۱۲۵ های طرح هوندا کدومها برای مسافت طولانی بهترن؟ ممنونم از بذل توجه و حوصلتون .

v6 ایران دوچرخ