آموزش سرویس و نگهداری خودرو

موضوعات آموزش

ورود به سیستم

سایر مطالب

رادیو موزیک آنلاین

نماد اعتماد

جذابترین های این بخش

مطالب هم شاخه

آیا میدانستید؟

خدمات

گزارشات

سیستم عامل: Unknown OS Platform
مرورگر شما: Unknown Browser
کشور شما: United States
موقعیت شما: 54.162.234.109

بازدید دیروز: 0
بازدید کننده دیروز: 0
بازدید امروز: 2072
بازدید کننده امروز: 1146
بازدید کل تا به امروز: 1540666

GPS آنلاین

مسیر یاب آنلاین آسان

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای مدار سیم کشی برق موتورسیکلت

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت آپاچی 180 و آپاچی 160

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت تریل سوزوکی

تبلیغات

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت هندا

آموزش > آموزش سرویس و نگهداری خودرو >  موتورسیکلت > 

آموزش فیلرگیری موتورسیکلت

فیلر گیری یکی از مهمترين و ضروری ترین عملی است که تعمیر کار باید این عمل (فیلرزدن)را انجام دهد. هر جسمی بر اثر حرارت منبسط شده و بر طول و قطر و حجمش افزوده می شود قطعاتی که در موتور بکار رفته اند در مقابل حرارت انبساط پیدا می کنند که در هنگام طراحی موتور با محاسبه این مقدار انبساط را بخوبی جبران می کنند. یکی از سیستم های که انبساط در انها محسوس بوده و برای کار موتور تاثیر بسزایی دارد سیستم حرکت سوپاپ ها می باشد که کارخانه سازنده با توجه به جنس و حجم و ضریب انبساط قطعات مقداری فاصله بین انها در نظر گرفته است تا در هنگام انبساط این فاصله پر شود و کار باز و بسته شدن سوپاپ ها مختل نگردد در صورت عدم وجود این لقی قطعات در برابر گرما منبسط شده و چون میدان حرکتی در جهت طولی ندارند به هم فشار اورده باعث سائیدگی تاب برداشتن و خرابی قطعات می گردند مقدار این لقی توسط کارخانجات سازنده اندازه گیری و اعلام شده و انرا با فیلر اندازه و تنظیم میکنند.

همچنین فیلر سوپاپ ها در آوانس و ریتارد صحیح سوپاپ ها نقش بسزایی دارد.

 

فیلر گیری و آچار فیلر گیری چیست؟

به تنظیم فاصله بین دو سطح به واسطه هر ابزاری فیلر گیری گویند. آچار فیلر گیری در اصل ابزاری متشکل از صفحات فلزی با ضخامت های متفاوت بر اساس میلیمتر یا اینچ می باشد که در مقابل افزایش و کاهش دما کمترین میزان تغییر ضخامت را دارا می باشد.

 

چه زمانی بایستی فیلرگیری را انجام دهیم:

فیلرگیری را می بایستی در فصل های مختلف سال انجام داد. در کشور ما ایران به دلیل دارا بودن سه وظعیت اقلیمی می بایستی افراد در هر قسمت از مناطق شمالی، میانی، و جنوبی نسبت به فصل های مختلف سال عمل فیلر گیری را انجام دهند. افرادی که در در مناطق شمالی و جنوبی ایران می باشند یکبار در فصل پاییز حدودا در اواسط ماه آذر ماه و یک بار در فصل بهار در اواسط ماه خرداد می بایتس اقدام به فیلر گیری نمایند. و افرادی که در مناطق معتدل و میانی کشور هستند تنها یک بار نیاز به فیلر گیری دارند.

علت فیلرگیری در فصل های مختلف سال به دلیل تغییرات شدید دمایی می باشد. به دلیل افزایش و کاهش دما در مناطق قطعات فلزی نسبت به دمای کاری خود دچار انقباض و انبساط می گردند. که این امر باعث می گردد تا انجین موتور صحیح کار نکرده و یا بد روشن گردد.

کم بودن فاصله فیلر های سوپاپ ها باعث می گردد تا انجین کند تر گرم  گردد و زیاد بودن سوپاپ ها باعث می گردد تا انجین سریعتر گرم گردد و دمای انجین افزایش یابد. عدم تنظیم فاصله فیلر ها مخصوصا زمانی که میزان فاصله فیلرکم باشد باعث آسیب به سوپاپ ها و پیستون و حتی در بعضی موارد باعث خورد شدن شاتون و یا آسیب به میلنگ می گردد.

 

طرز استفاده از آچار فیلر گیری:

ابتدا شما می بایستی بسته به تنظیم فاصله بین دو سطح مد نظر خود آچار مناسب را استفاده نمائید. در اینجا ما از آچار فیلرگیری بر اساس درجه بندی میلیمتر استفاده می کنیم. در ادامه تصاویر کاملا گویای طرز استفاده از آچار فیلر می باشند.

توجه: همیشه آچار فیلرگیری خود را با یک دستمال آغشته به روغن موتور تمیز کنید و هر یک از تیغه های آچار فیلر را چرب نگه دارد..

 

 

طرز فیلر گیری موتورسیکت:

فیلر گیری موتورسیكلت یك مهارت فنی و بسیار حساس هست كه برای تنظیم فیلر هر موتورسیكلتی باید بر طبق توصیه كارخانه سازنده عمل كرد. ولی انچه مسلم هست در موتورسیكلت آنقدر كه سفت بودن سوپاپها و بی صدا بودن آن برای موتور مضرر است صدا دادن سوپاپها و شل بودن آن مضرر نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا با شیوه فیلرگیری موتورسیکلت ها آشنا شویم.

 

ابتدا می بایستی از میزان دقیق اندازه فیلر سوپاپ های موتور خود اطلاع داشته باشید. میزان فاصله فیلر در موتور های 110cc تا 250cc تک سیلندر به صورت استاندارد ما بین 0.06mm الی 0.09mm متغیر می باشد اما اکثر موتورهای طرح هندا همانند CG125 یا CDI 125 و یا کلیه موتورهایی که انجین آنها طرح CG یا CDI شرکت هندا می باشد و تنها افزایش حجم سیلندر در آنها روی داده است میزان فیلر آنها 0.08mm می باشد.

توجه: میزان فاصله فیلرها در موتورسیکلتهای مختلف با هم متفاوت است. برای کسب اطلاع از اندازه دقیق با شرکت سازنده موتورسیکلت خود تماس بگیرید.

 

برخی از انجین های طرح هندا CG & CDI
ردیف نام حجم سیلندر
1  انرژی، تلاس، رهرو، جترو، روان، همتاز، ایران دوچرخ، آمیکو و ... 125cc
2 تمامی موتورهای CGL و شکاری موجود در بازار و ... 150cc
3 تریل کویر T2، تریل زمرد، تریل احسان، تریل پرواز، تریل فلات و ... 200cc
4 تریل کویر T2، تریل زمرد، تریل احسان، تریل پرواز، تریل فلات و ... 250cc

 

1- برای تنظیم فیلرهای سوپاپ ابتدا انجین موتور می بایستی گرم باشد تا چکش شک و سوپاپ ها در آخرین میزان انبساط خود قرار گرفته باشند همواره می بایستی ابزار های مناسب را محیا کنید. همیشه برای تنظیم از آچار بکس و یک پیچ گوشتی دوپخ و یک آچار فیلر و یک انبردست استفاده کنید.

 

 

2- ابتدا می بایستی هر دو پیچ وضعیت کاسه بوبین را باز کنید.

 

3- اکنون قالپاق سر سیلنر را باز کنید.

توجه: در موتور های تریل نیازی به باز کردن قالپاق سر سیلندر نیست. تنها کافیست پیچ های مختص به فیلر ها را از روی قالباق باز نمائید.

 

4- حال با یک آچار بکس میلنگ را در جهت عقربه های ساعت به حرکت در بیاورد تا در قسمت پیچ وضعیت میلنگ حرف T را ببینید. پس از دیدن حرف T علامتی که بر روی قسمت پیچ وضعیت میلنگ و بر روی کاسه بوبین است در یک راستا قرار بگیرند. حال با دست میزان لقی سوپاپ اولی که می خواهید فیلر گیری انجام دهید را آزمایش کنید. اگر سوپاپ سفت بود یک دور کامل دوباره میلنگ را بچرخانید تا دوباره به علامت T رسیده و علامت آن را با علامت دیچه وضعیت انطباق پیدا نماید. این عمل بدین صورت انجام می گیرد که شاید پیستون در حالت کار قرار نداشته باشد.  همین مرحله را یک بار دیگر برای سوپاپ دیگر انجام دهید.

توجه: در برخی از موتورسیکلت ها حرف T به معنای تایم و حرف F به معنای فیلر بوبین بر روی کاسه بوبین سر میلنگ درج گردیده است.

 

6- حال پیچ مربوط به چکش شک  قرار گرفته بر روی سوپاپ را کمی باز نمائید.

 

7- اکنون تیغه 0.08mm آچار فیلر را بر زیر چکش شک و سوپاپ قرار دهید و به واسطه پیچ ضامن فاصله را تنظیم نمائید.

 

8- اکنون پیچ مربوط یه چکش شک را با یک انبر دست خوب سفت کنید. پس از سفت نمودن دوباره تیغه فیلر را سرجای خود قرار دهید تا مطمئن شوید فاصله تنظیم شده صحیح باشد.

توجه: پس از سفت کردن پیچ دقت نمائید که تیغه آچار فیلر نه به راحتی و نه به سختی از زیر چکش شک خارج شود.

 

9- حال به ترتیب ابتدا قالباق سرسیلندر و سپس سایر پیچ ها و قسمت های دیگر را ببندید.

 

 

 

 


 

 

آشنایی با بهترین موتورسیکلت های درون شهری ایران

آشنایی با بهترین موتورسیکلت های تریل مونتاژ ایران

 

روغن موتور مناسب انجین موتورسیکلت شما

سیستم انژکتور  یا EFI چیست؟

تفاوت قدرت و گشتاور چیست؟

آموزش آب بندی موتورسیکلت

تشخیص ایرادها و انواع صداهای اضافی انجین موتورسیکلت

آموزش نصب دزدگیر بر روی موتورسیکلت

تفاوت دنده تایم و زنجیرتایم و تسمه تایم در وسایل نقلیه

آشنایی با روغن موتور و زمان مناسب تعویض روغن

آشنایی با استانداردهای اجباری تولید موتورسیکلت

متن قولنامه خرید و فروش موتورسیکلت


نام: 7815
ایمیل:
سایت:


محمدرضا 1396/02/09

با عرض سلام فیلر گیری پالسns میزانش فاصلش چقده .

حدودا بین 0.5 الی 0.8 نسبت به فصل سال متغیر است.

و سوپاپ دود و هوا باید از کجا بفهمیم کدومند ممنون

سوپاپ نزدیک به کاربراتور سخوت و سوپاپ نزدیک به اگزوز دود است.


علی 1396/02/01

سلام میشه روش تنظیم دقیق کاربرات پیشرو 135 بگید نحوه تنطیم 2 پیچ کاربرات دقیق میخوام رفیق. راجع به فیلرش هم توضیح بدید. مشکلی که داره 10 بار هندل بایذ زد تا روشن شه و ساسات با ید گرفت. با استارت هم روشن نمیشه شارژر و باتری و ترانزیستور و کویل و شم هم نو هست.؟ سپاس

با توجه به توضیحات شما کاربراتور نقص دارد و بهتر است یک کاربراتور نوخریداری کنید تا وقت و زمان خود را برای ایجاد و دستگاری مداوم کاربراتور از بین ببرید.


ALI 1396/01/27

خط نداره فقط یه فلز سیاه رنگ روشه که اندازش یه 2 سانتی هست و برامده هست

به تعمیرگاه های مجاز مراجعه نمائید.


1

ALI 1396/01/24

سلام موتور من حرف T رو روی فلکه برق نداره چکار باید بکنم ؟

بجای حرف T دنبال یک خط باشید.


أNASSER 1396/01/23

با سلام. معایب شل بودن فیلر و مشکلات احتمالی ایجاد شده در انجین ناشی از شل بودن فیلرها چه می تواند باشد. با تشکر فراوان

مصرف بالای سوخت، کاهش توان و گشتاور موتور، افزایش دمای انجین، کاهش عمر قطعات سرسیلند، امکان آسیب به پیستون و سوپاپها و ...


Mohammad Nazari 1396/01/23

سلام اندازه فیلر موتور کویر رادیسون 125 بی کلاچ چقدر باید باشه?

با سیر موتورسیکلت های 125cc یکی است.

در تابستان و زمستان فرقی داره?

بله

اندازه فیلر سوپاپ دود و هوا یکی هست?

هر دو یک اندازه است.


4

ALI 1396/01/14

سلام اقا سال نو مبارک 1-اندازه فیلر سوپاپ دو و سوخت اپاچی چه اندازه خوبه؟؟؟ تو یه انجمن خارجی به اسم XBHP دیدم سوپاپ دو 0.08 و سوخت رو 0.06 زده بود بنظر شما مناسبه ؟؟؟؟

صحیح است.

2-برای شمع سوزنی ایریدیوم چی سایزی برای فاصله الکترود تا گپ خوبه ؟؟ تو سایت دنزو زده فاصلش 0.8 هست نظر شما چی هست ؟؟

صحیح است.


3
1

علی 1396/01/13

سلام ایا شل بودن و کمی صدای چلق چلق فیلر ها ک نسبت ب زمستان خیلی بهتر شده صداها مشکلی برای موتور پیش میاره؟

اگرمیزان صدا ثابت بماند مشکلی ندارد.


جمال 1396/01/12

سلام..ببخشید برای فیلر گیری موتور باید سرد باشه یا گرم..چون یک بار فیلر گیری کردم تعمیرکار گفت باید سرد باشه و شما نوشتید موتور باید گرم باشه..

باید گرم باشد.


kamal 1396/01/02

با سلام. با توجه به صدای مداوم فیلر حتی در اثر تنظیم کردن آن ایا چکشی فیلرها را عوض کنم؟

آچار کشی فیلر یعنی چی؟

شهر من اهواز بوده و هوا در حال گرم شدن است.همچنین علاوه بر صدای زیاد ناشی از فیلر صدای پیستون نیز در اثر گرم شدن موتور به گوش می آید و اذیت کننده است.برای این مشکل نیز چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟با تشکر فراوان

زمان فیلر گری در منطقه شما در نیمه دوم خرداد باید صورت بگیرت که نوسانات دمایی محیط به حداقل خود برسد. اکنون به دلیل نوسان دمایی محیط هر چقدر فیلر ها را تنظیم کنید باز از تنظیم خارج میگردد.


محمد 1395/12/30

سلام اینکه بعضی از تعمیرکاران میگن که برای فیلرگیری انجین باید سرد باشه و اینکه اندازه فیلر باید در حالت سرد به حدی باشه که انگشتی فقط روی سوپاپ ساییده بشه و لقی نداشته باشه درسته؟

خیر. این کار به معنای آسیب به موتور سیکلت میگردد. 99% تعمیرکاران ما فاقد دانش علم مکانیک هستند و اکثرا افرادی با سطح سواد حداکثر سوم راهنمایی میباشند و تعمیرات را به صورت تجربی با شاگردی نزد افراد کم دانش تر از خود فرا گرفته اند.

و اینکه میگن فاصله فیلر بعد از گرم شدن موتور بیشتر میشه و مشکلی پیش نمیاد.

همین نسبت افزایش طول چکشک ها باعث باز ماندن سوپاپ گردیده و با بالاآمدن پیستون درون سیلند باعث ایجاد ضربه به سوپاپ و شاتون گردیده و به همبن دلیل در بهترین شرایط دیگر موتورسیکلت دارای حداکثر تراکم سوخت در سیلندر نبوده و موتور قدرت و شتاب خود را از دست میدهد و یا باعث خورد شدن سوپاپ یا آسیب به پیستون و شاتون میگردد.

موتورم وقتی که گرم میشد یکم صدای فیلر میداد به همین روش در حالت سرد چک کرد و گفت احتیاجی به فیلرگیری نداره با تشکر از شما

عمل فیلر گیری باید در زمان گرم بودن انجین صورت بگیرد به این صورت که طول چکشک ها باید بر اثر گرما به حداکثر خود برسد و سپس فاصله بین چکشک و سوپاپ تنظیم گردد.

حال اگر شما اسرار دارید بر سر پای حرف خود باقی بمانید آن بحث دیگری است. 


kamal 1395/12/29

با سلام و سپاس. بعد از فیلرگیری در حالت گرم با 0.08 میلیمتر بازهم سر و صدای فیلر به گوش میاد که با کم کردن دوباره فاصله آن نیز دوباره صدای فیلر می اید. به نظرتون چکار کنم؟؟ با تشکر فراوان

جنس چکشک ها خوب نیست و میزان تغییرات دمایی آن از نظر طول نوسان زیادی دارد. متاسفانه هیچ راه دیگری وجود ندارد جز سازش با صدای فیلر. این مشکل در بعضی از موتورسیکلتها بخصوص موتورسیکلت جترو سوپر 125 بیشتر از همه موتورسیکلتها وجود دارد و نقص در طراحی آن می باشد.


پارسا 1395/12/27

با سلام من یه موتور پالس ۱۳۵ دارم هر چند وقت یه بار یه صدای تلق تلق از سیلندرش میاد هر ۳ ماه تو سایت خوندم این صدای زنجیر تایم هستش و بود با عوض کردن زنجیر تایم این صدا رفع شد ولی بعد از ۳ ماه دوباره به صدا افتاد به نظرتون مشکل از کجاست که انقد زود زنجیر تایم شل میشه؟

گرما باعث افزایش طول فلزات میشود و شل شدن زنجیر تایم در همه موتورسیکلتها وجود دارد و مشکلی ندارد. بهتر است صدا را تحمل کنید در غیر این صورت باید هر از مدتی جیب خود را خالی کنید.

با اینکه زنجیر سفت کن داره خوب ولی تاثیر زیادی نداره لطفا راهنمایی کنید ممنون

زنجیر سفت کن نیست بلکه تنظیم میزان فشار زنجیر بر روی چرخ دنده ها تایم می باشد. اگر بیشتر از حد مجاز خلاصی زنجیر را بگیرید بعد از مدتی باید کل سیستم تایم موتور را تعویض کنید.


kamal 1395/12/15

با سلام از سایت خوبتان. هنگام فیلرگیری و باز کردن درپوش بالای سرسیلندر متوجه شدم که سر چکش شک سوپاپ حالت گرد شده و نصف آن خورده شده است طوری که هنگام مماس شدن با سوپاپ فقط قسمتی از آن درگیر است. به نظرتون چکش ها را عوض کنم؟ با تشکر

مشکلی ندارد.  اگر فیلر مدام تغییر کند می بایستی آن را تعویض کنید.


امیر 1395/12/06

با سلام.ایا با شروع فصل بهار و در ماه فروردین نیازی به فیلرگیری هست؟

خیر. زمان فیلر گیری در نیمه دوم خرداد و نیمه دوم آذر ماه که تغییرات دما کاملا محسوس میگردد بهترین زمان است.


mohamad nk 1395/12/03

سلام سی دی ای ژاپن دارم چند سالی خواب بود بعد ک روشنش کردصدا فیلر میداد فیلر گرفتم با ۰.۰۸صدا فیلرش برطرف شد خوب شد اما وقتی داغ داغه موتور خاموش میکنه سلوشم ک زیاد کنم باز یهو تا وایمیسی خاموش میکنه برقو کاربرات چک شده مشکل از چیه راهنمایی لطفا ممنون.

کاربراتور خراب می باشد.


جعفر 1395/12/03

سلام و خسته نباشید برا عوض کردن سته زنجیر چه تعداد از زنجیر را باید کم کنم.۱۲۵cc طرح هوندا

زنجیر کجا؟


محسن 1395/12/03

سلام خسته نباشید . موتور سیوان 150 دارم . تو حرکت وقتی گاز میدم میخوام دنده رو پر کنم صدایی خِر خِر از تو سیلندر میاد .. یه جا نشون دادم گفتن واسه فیلره .. فیلر زدم باز هم همون صدارو میده .. موتور 1000 کیلومتر کار کرد صفر گرفتمش هم صدا میداد ... بنظر شما دلیلش چیه صدا از چی میتونه باشه ممنون میشم جواب بدید

اگر موتورسیکلت شما زنجیر تایم باشد مشکلی ندارد اما اگر دنده تایم بود به نمایندگی یا محلی که خریداری نموده اید مراجعه کنید تا بر اساس شرایط گارانتی مشکل برطرف گردد. پیشنهاد می کنیم بهتر است آن را سریعتر پس از رفع مشکل بفروشید و از شرکت دیگری خریداری نمائید.


علی 1395/11/29

سلام. ایا موتور صفر نیازی به فیلر دارد؟

خیر.


محمد 1395/11/28

با سلام. چطور بفهمیم که فاصله فیلرها کم بوده و سفت هستند. با تشکر

با آچار فیلر باید میزان فاصله را اندازه بگیرید.