آموزش سرویس و نگهداری خودرو

موضوعات آموزش

ورود به سیستم

سایر مطالب

رادیو موزیک آنلاین

نماد اعتماد

جذابترین های این بخش

مطالب هم شاخه

آیا میدانستید؟

خدمات

گزارشات

سیستم عامل: Unknown OS Platform
مرورگر شما: Unknown Browser
کشور شما: United States
موقعیت شما: 54.162.234.109

بازدید دیروز: 0
بازدید کننده دیروز: 0
بازدید امروز: 2063
بازدید کننده امروز: 1139
بازدید کل تا به امروز: 1540657

GPS آنلاین

مسیر یاب آنلاین آسان

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای مدار سیم کشی برق موتورسیکلت

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت آپاچی 180 و آپاچی 160

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت تریل سوزوکی

تبلیغات

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت هندا

آموزش > آموزش سرویس و نگهداری خودرو >  دانش فنی مکانیک خودرو > 

آشنایی با سیستم های خنک سازی انجین موتورسیکلت و خودرو ها

آیا تا کنون شده است به این فکر کنید چرا خودروها و موتورسیکلت ها دارای سیستم های خنک سازی انجین متفاوتی هستند. آیا تفاوت خنک سازی با روغن یا آب را می دانید. اصلا کدام یک از سیستم های خنک سازی بهتر است؟ چند نوع سیستم خنک سازی وجود دارد؟ پس برای رسیدن به پاسخ همه این سوالات با ما همراه باشید.

به طور کلی سیستم خنک سازی انجین کلیه وسایل نقلیه اعم از موتورسیکلت ها و خودروهای سواری و سنگین به دو دسته تقسیم می گردند.

1-سیستم های هواخنک

2-سیستم های خنک سازی با مایعات ( روغن، آب ).

 

سیستم های هوا خنک:

موتورسیکلت های دارای سیستم هوا خنک به دو دسته تقسیم می گردند.

1- بوبین های خشک

2- بوبین های غوطه ور در روغن

 

موتورسیکلتهای بوبین خشک:

این گونه موتورسیکلتها بیشتر برای ترددهای کوتاه درون شهری طراحی گردیده اند و برای طی حداکثر 60km طراحی گردیده اند و اکثرا فاقد سیستم استارت هستند. و هذینه تولید این موتورسیکلتها بسیار پایین تر است اما عمر این گونه موتورسیکلتها کم بوده و سرویس و نگهداری از آنها بالا می باشد.

انجین های مجهز به سیستم خنک سازی هوا خنک برای کارکرد در شرایط های محیطی تا 40 درجه سانتیگراد کارایی دارند و در دماهای بالاتر از کار خواهند افتاد.

 

موتورسیکلتهای بوبین مایع:

انجین های مجهز به سیستم خنک سازی هوا خنک روغنی برای کارکرد در شرایط های محیطی تا 60 درجه سانتیگراد کارایی دارند و در دماهای بالاتر از کار خواهند افتاد. اقلب این موتورسیکلتها توانایی طی مسیر را به صورت نا محدود ( تا زمانی که راننده خسته نباشد ) را دارا می باشند و دارای طول عمر بالاتر  و هذینه سرویس و نگهداری بسیار پایین تری نسبت به موتورسیکلت های هوا خنک را دارا می باشند و می تواند بدون مشکل تا بیش از 1000 کیلومتر را طی کنند. این موتورسیکلتها اغلب دارای دو نوع سیستم جهت خنک سازی می باشند.

1- سیستم های خنک سازی با روغن ( که خود به دو بخش  الف: هوا خنک  ب) رادایتور روغن)

2- رادیاتور آب تقسیم می گردند.

 

سیستم خنک سازی با مایعات ( روغن، آب ).

طول عمر در انجین های مجهز به سیستم های خنک سازی مایعات بسیار بالا تر می باشد و توانایی کارکرد در شرایط دشوار محیطی را دارا می باشند انجین های مجهز به این نوع سیستم خنک سازی قادر است در شرایط های محیطی بیش از 100 درجه سانتیگراد هم کار کنند. اغلب موتورسیکلتها و خودروها با تجهیز شدن به این نوع سیتسم خنک سازی قادر هستند تا در ترافیک های سنگین و شرایط آب وهوایی گرم و خشک در جاده های طولانی بدون هیچ مشکلی مسیر را طی کنند.

سیستم خنک سازی مایعات معمولا در خودروها و موتورسیکلتها به دو دسته تقسیم می گردند.

  • سیستم خنک سازی روغن
  • سیستم های خنک سازی آبی

 

سیستم خنک سازی روغن :

 

الف) سیستم هوا خنک روغن :

موتورسیکلتهایی که اکثرا استارتی هستند دارای سیستم خنک سازی بوبین با روغن خود انجین می باشند و با عبور هوا از بین هد سینگ ( بادگیر ) سرسیلندر روغن درون انجین خنک گردیده و این کاهش دما روغن در طی کلیه محیط درون انجین جریان پیدا نموده و عمل خنک سازی قطعات صورت می گیرد.

 

ب) سیستم رادیاتور روغن:

در این نوع سیستم خنک سازی که در موتورسیکلتها که معمولا حداقل 200cc حجم سیلندر دارند و در کامیون ها و اتوبوسها و برخی از خودروهای سواری مجهز به آن می باشند و به دلیل ایجاد دمای بسیار بالا در این انجین برای افزایش بهره وری و کاهش هر چه بیشتر دمای قطعات انجین به واسطه یک رادیاتور کوچک که در جلو موتورسیکلت نصب میگردد اقدام به خنک سازی انجین می کنند به این گونه که روغنی که گرمای انجین را به خود جذب نموده وارد رادیاتور گردیده و با عبور هوا از بین پره های رادیاتور، دمای روغن کاهش پیدا نموده و سپس روغن به کارتر انجین بر می گردد. معمولا روغن درون رادیاتور همان روغن موتور درون انجین می باشد. روغن به دلیل آنکه می تواند بک یک باره دمای خود را از دست دهد و با کمترین میزان جریان هوای عبوری از سطح رادیاتور دمای خود را از دست می دهد مورد استفاده قرار می گیرد ما به دلیل آثار زیست محیطی و به دلیل کاهش طور کارکرد عمر مفید روغن و هذینه تولید روغن دیگر از این سیستم خنک سازی به اندک در خودروها اما بیشتر در موتورسیکلتها استفاده می گردد.

 

 

 

 

 

 

آشنایی با راه های افزایش سرعت و قدرت در موتورسیکلت ها

5 تصور نادرست افراد از موتورسیکلت ها

سیستم انژکتور  یا EFI چیست؟

مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک ها

عواملی که باعث خرابی سوپاپ ها می شوند

متن قولنامه خرید و فروش موتورسیکلت


نام: 6329
ایمیل:
سایت:


1

مهدی 1395/12/22

خسته نباشین ، ببخشید اسکوتر ویگو که سیستم خنک سازیش هوا خنک هست آیا مجهز به بویین خشک هس یا بویین غوطه ور در روغن؟ تشکر فراوان

بوبین غوطه ور در روغن