تبلیغات

دانلود کتاب آموزش فوکوس، نورسنجی، هیستوگرام و شارپنس در دوربین های دیجیتال نیکون

جذابترین های این بخش

مطالب هم شاخه

آیا میدانستید؟

خدمات

گزارشات

سیستم عامل: Unknown OS Platform
مرورگر شما: Unknown Browser
کشور شما: United States
موقعیت شما: 52.55.186.225

بازدید دیروز: 0
بازدید کننده دیروز: 0
بازدید امروز: 926
بازدید کننده امروز: 609
بازدید کل تا به امروز: 2972737

GPS آنلاین

مسیر یاب آنلاین آسان

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای مدار سیم کشی برق موتورسیکلت

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت آپاچی 180 و آپاچی 160

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت تریل سوزوکی

تبلیغات

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت هندا

خبر > حمل و نقل و خودرو > 

خرید موتورسیکلت انژکتوری یا کاربراتوری؟

این روزها همه جا پر شده است از خبرهای تغییر سیستم کاربراتور موتورسیکلت ها به انژکتور یا همان EFI. شاید شما هم جزو افرادی هستنید که قصد خرید موتورسیکلت دارید و برای شما هم این پرسش مطرح شده است که صبر کنم تا سال جدید و یا همین امروز اقدام به خرید یم موتورسیکلت نمایم. در ادامه با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم؟

 

 

قبل از هر چیز توصیه میکنیم خبرهای منتشر شده توسط خبرگذاری میزان و تسنیم و پدال نیوز را به دقت مطالعه نمایید. زیرا نکات جالبی در این خبرها وجود دارد که شما را در گرفتن تصمیم قطعی هدایت خواهد کرد. و برای آشنایی بیشتر با مکانسیسم موتورسیکلتهای انژکتوری بهتر است ابتدا مقاله " سیستم انژکتور یا EFI چیست؟ و مقایسه EFI با کاربراتور در موتور سیکلت ها " را مطالعه نمایید تا تفاوت آن را با سیستم کاربراتوری بهتر متوجه گردیم.

 

طرح انژکتوری شدن موتورسیکلتها توسط معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام شد که با اعلام اینکه تولید موتورسیکلتهای کاربراتوری از مهر 1395 متوقف می‌شود، و کلیه موتورسیکلتهای وارداتی تولید چین، تایلند و ژاپن جایگزین موتورهای کاربراتوری خواهد شد. ( پدال نیوز )

اما این طرح با مخالفت انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت به دلیل نبود زیرساخت ها و زمانبر بودن جایگزینی انجین های انژکتوری با کاربراتری مواجه شد. ( میزان آنلاین )

 

اکنون این سوال مطرح است که آیا تا کنون بسترها برای این جایگزینی آماده شده است؟

بهمن ضیاء مقدم، دبیرانجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت، در پاسخ به این پرسش می گوید:

«اجرای این طرح یک الزام است و ما نظرات خود را به سازمان محیط زیست اعلام کردیم. اکنون چند ماهی است که طرف های چینی در حال آماده سازی خود برای این جایگزینی هستند و رفت و آمدهای زیادی نیز انجام شده است. همچنین بخش محدودی از تولیدکنندگان که انجین های خود را از سایر کشورها تأمین می کردند، مشغول تولید موتورسیکلت های انژکتوری هستند که البته کمتر از 10 درصد تولیدات را تشکیل می دهد.» ( میزان آنلاین )

او ادامه می دهد:

«تولید انجین انژکتوری برای موتورهای زیر 200 سی سی برای چینی ها صرفه نداشته و همین موضوع یکی از موانع ما بود که خوشبختانه اقدامات خوبی در این راستا صورت گرفته است، البته همچنان چالش تعمیرگاه ها برای این نوع موتورسیکلت ها مطرح است که امیدواریم به زودی برطرف شود.» ( میزان آنلاین )

با توجه به گفته های آقای بهمن ضیاء مقدم این سوال مطرح می گردد که

آیا تعمیرکاران ایرانی توان و دانش تعمیر موتورسیکلت‌های انژکتوری را دارند؟

ضیاءمقدم در جواب به این پرسش بیان کرد:

متاسفانه بیشتر تعمیرکاران داخلی تحصیلات دانشگاهی و علمی در این زمینه ندارند و به صورت تجربی به سرویس‌دهی دوچرخه و موتورسیکلت می‌پردازند، حتی خیلی از آنها با سیستم کامپیوتری آشنا نیستند که با توجه به این موارد آموزش‌هایی نیاز می‌باشد و به نظر می‌رسد باید شرکت‌هایی که تولیدکننده این نوع انجین‌ها می‌باشند، نماینده‌ای برای شرکت‌هایی که با طرف‌های ایرانی مشارکت دارند، در نظر بگیرند. بدین ترتیب آموزش‌های لازم به کارکنان طرف ایرانی داده گردد و آنها هم این آموزش‌ها را به افراد پایین دست خود انتقال دهند. تعمیرکاران موتورسیکلت مانند تعمیرکاران اتومبیل نیستند که دوره‌های لازم را در شرکت‌های مادر ببینند، به‌طور یقین باید این آموزش‌ها برای موتورسیکلت‌ها هم انجام گردد چون که بدین ترتیب تعمیرکاران ایرانی می‌توانند خود را روزآمد نمایند. به هر حال زمان این جایگزینی کوتاه می‌باشد و اگر زمان بیشتری در اختیار بود می‌توانستیم خیلی از این چالش‌ها را رفع نماییم. او درخصوص اقدامات انجام شده در این خصوص از طرف انجمن هم بیان کرد: مکاتباتی از طرف انجمن انجام شده و از شرکت‌ها استعلام قیمت برای شرایط موردنیاز و هزینه‌ای که برای زیرساخت‌ها لازم می‌باشد هم درخواست شده است. ( 1616 )

ضیاءمقدم در ادامه گفت:

قرار می‌باشد ایران یکصد هزار انجین با این امتیازات و کیفیت خریداری نماید و هزینه‌های کالاها به همراه خدمات جانبی هم برآورد شده، ولی زمان کوتاه می‌باشد و اگر جدول زمان‌بندی مورد پیشنهاد انجمن مبنی بر پیش‌بینی زمان ۶ ماهه برای موتورسیکلت‌های ۲۰۰ سی‌سی به بالا، ۶ ماه دوم برای موتورسیکلت‌های ۱۵۰ سی‌سی و در آخر موتورسیکلت‌های ۱۵۰ سی‌سی به پایین پذیرفته می‌شد نتایج بهتری به‌دست می‌آمد.( 1616 )

قیمت‌ موتور سیکلت ۵۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد
رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت از توقف تولید موتورهای کاربراتوری تا پایان امسال خبر داد و گفت: تغییر سیستم کاربراتوری به انژکتوری، قیمت موتورسیکلت‌ها را حدود ۵۰۰ هزار تومان افزایش می‌دهد. ( خبر گزاری الف )
 

 

حال میرسیم بر سر پاسخ به این سوال که آیا در سال 1395 چه چند ماهی به آخر آن بیشتر نمانده است

اقدام به خرید موتورسیکلت های کاربراتوری بنمایم

و یا اینکه

در سال 1396 اقدام به خرید یک موتورسیکلت انژکتوری نماییم.

 

شرکت جهان رو اقدام به پیش فروش موتورسیکلت های انژکتوری نموده است که شما با مراجعه به سایت این شرکت و با پر نمودن یک قرارداد می توانید در صف افراد در انتظار خرید موتورسیکلت های انژکتوری بمانید. اما نکته جالب توجه در ماده 4 قردارداد و تبصره 4  می باشد که صراحتا اعلام گردیده است که

در صورت بروز شرایطی از جمله تحریم های بین المللی، و یا وضع مقررات جدید مبنی بر ممنوعیت واردات موتورسیکلت و بطور کلی هر واقعه یا شرایطی که ایفای تعهدات فروشنده متعسر یا متعذر نموده و یا اینکه بطور کلی ممتنع نماید از تاریخ بروز شرایط مذکور قرارداد منفسخ شده تلقی و فروشنده صرفاً موظف به استرداد اصل وجوه دریافتی از خریدار ظرف مدت یکماه می باشد

که این به این معنی است که احتمال تحریم و یا لغو قانون ورود موتورسیکلت های انژکتوری موجود دارد و با توجه به وضعیت اقتصادی مردم و توروم در کشور که در طی 30 سال گذشته تا کنون تنها سیر افزایشی داشته است و باتوجه به نرخ ارز که دچار افزایش است و اینکه هرساله در هنگام سال جدید همیشه افزایش قیمت را شاهد هستیم و به دلیل وجود تحریم های بیشتر بر کشور همیشه بجای افزایش کیفیت کالاها و توان خرید در افراد همیشه با محصولاتی بی کیفیت تر و گران قیمت تر مواجه بوده ایم لذا با توجه به صحب های مسئولین و شواهد موجود از پیگیری های صورت گرفته بر سر اجرای این طرح و از طرفی تجربیاتی که در این سالها تک تک افراد جامه از وضعیت کشور دارند باید گفت اجرای این طرح بیشتر شبیه به یک ژست و بیشتر به لحاظ اهدافی خاص سیاسی بیان گردیده است زیرا که کشور های بزرگی که خود تولید کننده پایه یک موتورسیکلت هستند تا کنون اقدام به تولید موتورسیکلت های تک سیلندر با حجم سیلندر های زیر 200 سی سی بر پایه انژکتور نکرده اند.

اقدام به تغییر تکنولوژی کاربراتور به انژکتور برای موتورسیکلت هایی که تک سیلندر هستند و تنها کاربرد های درون شهری دارند و دارای مصرف بسیار پایین می باشند عملا تاثیر زیاد در کاهش آلودگی نخواهد داشت.

برای درک بهتر باید گفت زمانی که ایران خوردرو اقدام به تغییر سیستم کاربراتور پیکان به انژکتور نمود نه تنها مصرف سوخت این خودرو کاهش پیدا نکرد بلکه بیشتر هم شد یعنی مصرف پیکان کاربراتوری که قبلا در هر 100 کیلومتر حدودا 9 لیتر بود پس از انژکتری شدن به 13 لیتر افزایش پیدا کرد. همین امر برای موتورسیکلت هایی که دارای حجم سیلندر پایین هستند اتفاق خواهد اقتاد و چیزی جز دردسر های زیاد برای مشتریان نخواد داشت.

البته لازم به ذکر است تا حدودا 5 سال پس از اجرای این طرح مردم ایران باید با هذینه های بالا اقدام به پرداخت قطعات بی کیفیت در فن آوری EFI کنند تا شرکت های منتاژ کننده به مرور زمان نقص ها را پیدا و اقدام به برطرف نمودن آنها نمایند.

 

عرضه موتورسیکلت های انژکتوری در مدل های مطرح تا اواخر خرداد 1396 با سرعت بسیار کندی اتفاق خواهد افتاد و اگر واقعا به یک موتورسیکلت نیاز دارید بهتر است تا زمان عرضه موتورسیکلت های EFI صبر نکنید زیرا عر ضه این موتورسیکلتها در سال 1396 هیچ تضمینی ندارد و هنوز ایرادات و کار آمد بودن در عمل این موتور سیکلتها مشخص نیست. پس بهتر است ریسک نکنید با در نظر گرفتن این 2 نکته که موتورسیکلت امروز خود را در آینده هم می توانید بفروشید و یک موتورسیکلت جدید با بالاترین تکنولوژی ها را خریداری کنید و یا موتورسیکلت خود را به واسطه مراجعه به تعمیرگاه های مجاز می توانید از کاربراتوری به انژکتوری ( EFI ) ارتقاع دهید، پس با توجه به توضیحات بالا توصیه می کنیم

 

" امروز خریدن بهتر از فردا خریدن است "

 " لذت موتورسواری امروز را به فردایی نا معلوم نسپارید

 

 

 

 

محاسبه اندازه خورشیدی

آشنایی با راه های افزایش سرعت و قدرت در موتورسیکلت ها

5 تصور نادرست افراد از موتورسیکلت ها

سیستم انژکتور  یا EFI چیست؟

مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک ها

عواملی که باعث خرابی سوپاپ ها می شوند

متن قولنامه خرید و فروش موتورسیکلت

 


نام: 7893
ایمیل:
سایت:


محمد 1397/12/16

انژکتور به هیچ وجح بدرد نمیخورد کند شتاب و سرعتش به کاربرات نمیرسه دوستان به هیچ وجح نخرید بعدن مجبور میشن به قیمت پایین تر رد کنین موتور رو دو پشته که بری اصلا کند شتاب نداره کم میاره


1

مهرزاد 1397/10/17

سلام لطفا در مورد مدل های جدید فلات ۲۵۰ هم صحبت کنید. آیا در مدل های جدید کاربراتوری هم هست؟ نظرتون در مورد مدل های انژکتوری این موتور چیه؟

مدل های efi توصیه نمی گردد.


1

مسعود 1397/10/09

دوستان من انژکتر خریدم بدرد نمیخوره شتابش هم خیلی کنده


1

امین 1397/06/13

اقا ان اس ۲۰۰ کاربراتور بهتره یا انژکتور و ایا شتابشون فرقی داره؟

کاربراتور را پیشنهاد می دهیم.


رضا 1397/06/08

نظرتون در مورد خرید موتور کبیر 200 و کویر 200 کاربرات چیه؟

برای تردد درون شهری گذینه مناسبی است.


1

Amir 1397/06/05

سلام.من یه مدته هندا200 انژکتور تیزپر توس گرفتم.نزدیک هزاروخورده ای راه رفته امشب تو سرعت های ۸۰ تا به بالا پت پت میکرد مثل این که خفه کنه بعد راه میوفتاد که که بعد از طی ۱۰ کیلومتر دیدم دنده ۱و۲. کم میاره. که بعدش روشن نمی شد سرد میشد. الان کلا روشن نمیشه هواسم خیلی به انژکتورشه . ولی نمیدونم چرا اینجوری شد

این ایراد به دلیل کثیف شدن سنسور اکسیژن است.


2
1

MarShaL 1397/05/08

مرسی، من نظرات رو خوندم و به این نتیجه رسیدم که کاربراتور بخرم


1
1

رامین 1397/05/07

سلام موتورسیکلت انژکتوری خوب است یا نه موتورانژکتورچی خوبه موتورکاربراتور چی خوبه


2
1

رامین گمار 1397/05/07

سلام موتورSanin150انژکتورخوبه؟

اطلاعاتی از آن در دسترس نیست.

موتور کاربراتورچه مدل خوبه

به بخش نقد و بررسی ها مراجعه نمائید.


1

س 1397/04/20

سلام.من یه موتور ۲۰۰ به پر دارم چراغ چک روغن روشن شد روغنشم عوض کردم اما هنوز چشمک میزنه مشکلش چیه و محل سنسور کجاس؟

باید از طریق کیلومتر فرمان دهید تا چراغ چک خاموش شود.


1

سید 1397/04/13

تکتاز 97 انژکتور 125 خوبه

پیشنهاد نمی گردد.


5
2

یزدان 1397/04/03

یه سوال کاربراتور بهتره یا انژکتور


رضا 1397/03/31

سلام من موتور 200 انزکتور کبیر 96دارم اصلا نخرید بدون مکمل بنزین انزکتور شور اونم یه قوطی 15000 تومان برای دو مرتبه بنزین زدن همش خاموش میکنه . خداییش این انزکتور نیست تو ایران رو موتورها زدن دهنمون سرویس شد با پول مکمل انزکتور شور


1

Milad 1397/03/30

سلام من میخام موتور کویر انژکتور بردارم ایا خوبه شتاب دارد؟

کاربراتور پیشنهاد میگردد.


1
1

حسین 1397/03/16

سلام من ۲ ماه پیش موتور کویر ۲۰۰ انژکتور گرفتم تا الان ۱۹۰۰ کار کرده من طو ۶۰۰ با موتور ۱۰کیلومترو تخته گاز رفتم بعد به طرف کوه رفتم که دیدم موتور پرت پرت میکنه بعد همون طوری آوردم نمایندکی گفت عادیه . تا الان که تو خیابون میکردم هر ۱۰ دقیقه پرت پرت میکنه باید یه خاموش روشن کنم تا درست بشه نمایندکی گفت درب با رو یه سوراخ ریز کن چون هوا نمیکشه گفتم باشه سوراخ کردم یه مدت خوب بود ولی الان بازم پرت پرت میکنه درزم اینهم بگم با دوستان که موتور کاربرات داشتن مسابقه دادم کویر . همتاز . کوبیر . کاربراتور همشون تو شتاب سرعت بردم کیلومتر کویر انژکتوری وقعا درسته غلط نمیندازه با ماشین گرفتم ۱۴۷ تا راه رفت اینم بگم من یه (شیرو ۱۲۵ داشتم که اونو ۲۵۰ کرده بودم حرف نداشت با ۴ دنده کسی نمی تونست نفس بگشه پیشش لطفا ایراد انژکتورو بگین؟؟؟ممنون


امین 1397/03/05

ایا متور سیکلت انژکتر بخرم یا کار برات کادم بیشتر سرعت میرود

سرعت همگی یکسان است. حدود یک سال بر روی موتورسیکلت های مونتاژ شده در ایران بررسی انجام دادیم و مشاهده نمودیم متاسفانه بیش از 90% محصولات نه تنها هیچ گونه مزایایی از تکنولوژی EFI را به مشتریان عرضه نکرده اند، بلکه باعث ایجاد هذینه های بسیار بالایی جهت سرویس و نگهداری مشتری شده اند. به طور کلی این موتورسیکلتها به دلیل آنکه طراحی آنها بر پایه کاربراتور بوده است و با تغییرات اجباری قوانین مجبور به استفاده از تکنولوژی EFI بر روی انها شده اند به دلیل کاهش میزان قدرت، گشتاور و افزایش مصرف سوخت بجای کاهش آن و در نتیجه عدم کارکرد صحیح در شرایط جغرافیایی سطح کل کشور به دلیل نوسانات دمایی در هر منطقه با نقص های بسیار متعددی روبرو گردیده و همه این موتورسیکلت ها حداکثر پس از طی یک مصافت بین 5000 الی 8000 کیلومتری با از کار افتادن یا بروز نقص فنی در مدارات ECU یا سنسور اکسیژن یا پمپ بنزین روبرو شده که این امر باعث می گردد تا سالیانه شما چیزی در حدود بین 600 الی 900 هزار تومان جهت تعویض فقط این قطعات که به سختی در بازار کشور و تنها توسط خود شرکت های منتاژ کننده قابل تهیه است را هذینه نمائید که این مشکل در کنار عدم آموزش تعمیر کاران و عدم آشنایی با این تکنولوژی و عدم سطح دانش علم مکانیک تعمیرکاران و تجربی بودن اطلاعات آنها باعث افزایش هذینه های تعمیرات گردیده و همینطور این نکته که عدم اطمینان جهت تردد این موتورسیکلتها در مسیرهای طولانی جاده ای به دلیل بروز نقص فنی در این موتورسیکلتها باعث گردیده تا طرح اجباری تغییر سیستم کاربراتور به انژکتور شکست خورده و شرکتهای منتاژ کننده هنوز محصولات کاربراتوری را به بازار عرضه نمایند.


2
2

مهزیار 1397/02/27

سلام خستع نباشید به نظر شما موتور لاکی مدل 95 بخرم که کاربراتوری هستن بخرم یا مدل 97 انژکتوری بخرم؟؟ لطفا مارک موتور هم بگید که ازچه شرکتی بخرم


2
2

فرزاد 1397/02/16

با سلام موتور پیشتاز ۲۰۰ انژکتور مدل ۹۷ خریدم آیا خوبه یا نه از نظر کیفت چجور موتور هست

متوسط

و یه سوال دیگه دارم موتور پیشتاز ۲۰۰ از موتور کویر و رهرو بهتره یا نه از نظر شتاب و قدرت مرسی با تشکر لطفا جواب بدین

بهتر از کویر و نسبتا کمتر از رهرو


2
1

amin246 1397/02/04

سلام وخسته نباشید به نظر شما موتورسیکلت انژکتوربرمودا مدل 96و97 چطوره کدام مدل بهتره آیا بخرم وشما کدام موتور سیکلت انژکتوری پیشنهاد میکنید؟باتشکرفراوان

توصیه نمی کنیم.


2
1

علی اکبر 1397/01/24

میخوام موتور بخرم ایا موتور انژکتور به درد میخوره؟ موتور کویر هم انژکتور زده؟ موتور خوبه هست؟