آموزش سرویس و نگهداری خودرو

موضوعات آموزش

ورود به سیستم

سایر مطالب

رادیو موزیک آنلاین

مجوزها

logo-samandehi

تبلیغات

دانلود کتاب آموزش فوکوس، نورسنجی، هیستوگرام و شارپنس در دوربین های دیجیتال نیکون

جذابترین های این بخش

مطالب هم شاخه

آیا میدانستید؟

خدمات

گزارشات

سیستم عامل: Unknown OS Platform
مرورگر شما: Unknown Browser
کشور شما: United States
موقعیت شما: 18.234.51.17

بازدید دیروز: 0
بازدید کننده دیروز: 0
بازدید امروز: 925
بازدید کننده امروز: 543
بازدید کل تا به امروز: 3008126

GPS آنلاین

مسیر یاب آنلاین آسان

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای مدار سیم کشی برق موتورسیکلت

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت آپاچی 180 و آپاچی 160

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت تریل سوزوکی

تبلیغات

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت هندا

آموزش > آموزش سرویس و نگهداری خودرو >  دانش فنی مکانیک خودرو > 

مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک ها

حتما تا به حال عباراتی نظیر اینکه باد نیتروژن باعث کاهش هزینه یا کاهش مصرف سوخت می شود را شنیده اید. ادعاهایی از این قبیل در مورد استفاده از باد نیتروژن مطرح می شود که در این مقاله سعی داریم صحت آنها را بررسی کنیم.1 – حفظ بهتر باد لاستیک

هر لاستیکی به مرور زمان با کاهش فشار باد مواجه خواهد شد که تغییرات دمایی آن را تسریع می کند. قانون کلی این است که به ازای هر 10 درجه کاهش یا افزایش دما 1 پی اس آی کاهش فشار باد رخ می دهد. گفته می شود که نیتروژن به خاطر اینکه مولکول های بزرگتری نسبت به اکسیژن دارد احتمال اینکه از دیواره های تایر خارج شود کمتر است. بر اساس تحقیق موسسه Consumer Reports (گزارشات مصرف کننده) در سال 2006 تستی یک ساله انجام شد تا مشخص شود میزان افت فشار باد در لاستیکهایی که نیتروژن داشتند بیشتر است یا لاستیکهایی که باد معمولی داشتند. نتیجه تست نشان داد لاستیکهایی که باد نیتروژن داشتند افت فشار کمتری در طول زمان برایشان رخ داد ولی اختلاف فشار با تایرهایی که باد معمولی داشتند فقط 1.3 پی اس آی بود. در میان 31 تایری که آزمایش شدند از میزان باد اولیه که 30 پی اس آی بود در نمونه های نیتروژن میانگین افت فشار 3.5 و در نمونه های معمولی 2.2 پی اس آی بود. در این آزمون نیتروژن برنده شد ولی اختلاف زیادی بین نیتروژن و باد معمولی نبود.2 – کاهش مصرف سوخت

موسسه EPA (آژانس حفاظت محیط زیست ایالت متحده) می گوید اگر هر 4 تایر به اندازه 1 پی اس آی کم باد باشد تا 0.3 درصد در مصرف سوخت تاثیر منفی می گذارد. در نتیجه چون نیتروژن حفظ فشار باد بهتری دارد باعث کاهش مصرف سوخت می شود. اگر شما حداقل ماهی 1 بار فشار باد لاستیکتان را چک کنید نیازی به مبلغ اضافی برای باد نیتروژن ندارید و بنابراین برتری نیتروژن در مصرف سوخت بسیار کم رنگ خواهد شد. ولی عمل کردن به این اصل (چک کردن فشار حداقل ماهی یکبار) برای بیشتر مردم در حرف ساده تر است تا در عمل. بیشتر مردم فراموش می کنند که باد لاستیکهایشان را چک کنند. با وجودی که اکثر خودروهای مدرن مجهز به سیستم TPMS یا کنترل فشار باد لاستیک هستند، موسسه استاندارد و ایمنی بزرگراه های آمریکا در تحقیقات خود متوجه شد که فقط 57% از خودروهایی که مجهز به این سیستم بودند فشار بادشان صحیح بود زیرا این سیستم ها طوری طراحی شده اند که اغلب کمبود فشار باد را نشان دهند نه صحیح بودن فشار باد.


3 – حرارت کمتر

وقتی باد معمولی در لاستیک باشد رطوبت (آب) را جذب کرده و هنگامی که تایرها در حال چرخش هستند حرارت آنها بالاتر رفته و آب به بخار تبدیل می شود و در اثر افزایش حجم باعث افزایش فشار لاستیک می شود. گفته می شود چون نیتروژن خشک است بنابراین آب یا رطوبت در لاستیک به وجود نمی آید تا باعث نوسان فشار آن شود. ولی تحقیقات نشان داده است که این تغییرات حرارت هنگام استفاده از باد معمولی در مقایسه با نیتروژن ناچیز است.4 – جلوگیری از پوسیدگی رینگ

گفته می شود چون باد نیتروژن خشک است و رطوبت و آب در لاستیکی که باد نیتروژن دارد وجود ندارد بنابراین پوسیدگی رینگ رخ نمی دهد. ولی جنس رینگ ها طوری است که این مشکل زیاد جدی نیست. اول اینکه رینگهای آلیاژی مشکلی با آب داخل لاستیک ندارند زیرا پوششی دارند که از اکسیده شدن آلومینیوم جلوگیری می کند. دوم اینکه رینگهای فولادی هم فقط موقعی به مشکل می خورند که رنگ آنها آسیب ببیند. پس این مورد نیز برتری چشمگیری برای نیتروژن محسوب نمی شود.

 

5 – هزینه ها

فرض کنید شخصی از فروشگاهی 4 حلقه لاستیک نو می خرد و آن فروشگاه باد لاستیکها را با نیتروژن پر می کند. اگر این شخص نیاز به افزایش یا تنظیم باد لاستیک پیدا کند نمی تواند به هر مکانی برای این کار مراجعه کند چون ممکن است هر جایی باد نیتروژن نداشته باشد. اما تحت هر شرایطی باد معمولی در دسترس خواهد بود ولی اگر باد معمولی در لاستیکهایی که از قبل با نیتروژن پر شده اند اضافه شود مشکل رقیق شدن نیتروژن به وجود می آید. پس بعضی مواقع گشتن به دنبال نیتروژن خود زمان بر و هزینه بر خواهد بود. هزینه کمتر باد معمولی نسبت به باد نیتروژن نیز باید در نظر گرفته شود. به ازای هر یکبار تنظیم باد نیتروژن می شود چندین بار باد معمولی به لاستیکها اضافه کرد. پس همیشه اینطور نیست که افت فشار کمتر با باد نیتروژن هزینه کمتری برای مالک خودرو داشته باشد و در مواردی (مثلا نداشتن باد نیتروژن در بعضی آپاراتی ها) ممکن است دردسر ساز هم باشد.6 – آیا باد نیتروژن ارزشش را دارد؟

هوایی که تنفس می کنیم از 78 درصد نیتروژن، 21 درصد اکسیژن و چند درصد از عناصر دیگر تشکیل شده است. برای دستیابی به مزیتهای ذکر شده در استفاده از نیتروژن برای لاستیکها، نیتروژن مورد استفاده باید حداقل 93% خالص باشد. بنابراین باید 15% نیتروژن به هوا اضافه کنیم و تا آنجایی که می شود از اکسیژن آن بکاهیم. بر اساس برآورد هزینه ها اینطور به نظر می رسد که باد نیتروژن ارزش خاصی ندارد. با خریدن یک دستگاه فشارسنج باد تایر و چک کردن مداوم باد لاستیک ها می توانید استفاده بهتری از پولتان بکنید. حتی اگر خودروی شما مجهز به سیستم TPMS باشد باز هم این ایده کارآمد خواهد بود زیرا چراغ اخطار فشار باد لاستیک تا زمانی که کمتر از 25 درصد از باد پیشنهادی کارخانه سازنده در لاستیک شما موجود نباشد روشن نخواهد شد. پر کردن لاستیک با باد معمولی و چک کردن مداوم فشار لاستیک با دستگاه تنظیم باد، بسیاری از مزیت های استفاده از باد نیتروژن را برای شما به ارمغان می آورد و عمر تایر شما را افزایش می دهد.

 

7- میزان درجه باد لاستیک در موتورسیکلت ها

برخی تصورات اشتباه در بین اکثر مردم نسبت به باد لاستیک در موتورسیکلت ها این می باشد که میزان باد لاستیک موتورسیکلت همانند دوچرخه ها با فشار دادن لاستیک با دست تعیین می گردد. این کار برای تعیین اندازه بودن میزان باد لاستیک بسیار اشتباه می باشد و در هنگام رانندگی در مصافت های نچندان زیاد باعث می گردد که یا طول عمر لاستیک کاهش پیدا کند و یا با ترکیدن لاستیک جان هود و دیگران را به خطر اندازیم.

باد لاستیک در موتورسیکلت ها به طور یکسان می باشد و تنها در شرایط آب و هوایی متفاوت است. برای تنظیم باد لاستیک می بایستی با کمک یک فشار سنج مجهز به سیستم درجه بندی PSI اقدام به تنظیم باد لاستیک موتور خود نمائید. برای این منظور می توانید میزان فشار باد لاستیک خود را با توجه به جدول زیر تنظیم کنید.
 

ردیف

فصل سال

میزان فشار
رانندگی در شهر

میزان فشار
رانندگی در جاده

میزان فشار
حمل بار

تایر جلو تایرعقب تایرجلو تایرعقب تایرجلو تایرعقب
1 بهار 29 PSI 30 PSI 28 PSI 29 PSI 29 PSI 31 PSI
2 تابستان 29 PSI 30 PSI 28 PSI 29 PSI 29 PSI 31 PSI
3 پاییز 29 PSI 31 PSI 29 PSI 31 PSI 30 PSI 32 PSI
4 زمستان 30 PSI 32 PSI 29 PSI 31 PSI 30 PSI 32 PSI

 


 

آشنایی با بهترین موتورسیکلت های درون شهری ایران

آشنایی با بهترین موتورسیکلت های تریل مونتاژ ایران

بهترین موتورسیکلت های کم مصرف درون شهری ویوو ، اسکوتر، کاب

 

آموزش آب بندی موتورسیکلت

تشخیص ایرادها انجین موتورسیکلت

روغن موتور مناسب انجین موتورسیکلت

آموزش نصب دزدگیر بر روی موتورسیکلت

آموزش فیلرگیری موتورسیکلت

آموزش تعویض لنت ترمز موتورسیکلت های دیسکی

سیستم انژکتور  یا EFI چیست؟

مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک ها

عواملی که باعث خرابی سوپاپ ها می شوند

متن قولنامه خرید و فروش موتورسیکلت


نام: 7196
ایمیل:
سایت:


سهیل 1397/06/11

سلام ببخشید واسه موتور تریل روان چه فشاری باید بزنیم ؟

چرخ جلو 29 الی 30 و چرخ عقب 30 الی 32 بر واحد psi


محمد محمودی 1396/08/21

سلام استاد ببخشید برا تریل ۲۰۰ ایران دوچرخ چ مقدار باد باید بزنم رو لاستیک جلو خودش زده ۳۲ رو لاستیک عقب زده ۳۶ که همین مقدارو زدیم یکم فرمون تو سرعت فالا تعادل نداشت تعمیرکار چک کرد گفت باید هر چرخ و ۲تا باد اضافه بزنیم همین کارو کردیم خوب شد خواستم نظر شما رو هم بدونم ممنون

میزان فشار بادی که دقیقا بر روی لاستیک درج گردیده است را باید تنظیم نمائید. البته با توجه به فصل سرما و در نظر گرفتن عدم رانندگی در مصافت طولانی میتوانید فشار باد را 1 الی 2  درجه ( PSI)  اضافه تنظیم نمائید.


1

علی کندری 1396/08/13

سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز.میگم برای تایر عقب پالس ۱۸۰ تا چه سایزی پهن تر میشه انداخت که به استاندارد موتور بخوره بدون تغییرات؟لاستیک فابریک خودش 120 هست.ممنون

برای پهن نمودن لاستیک مشکلی وجود ندارد تا هر شماره ای که مایل باشید می توانید پهنتر نمائید اما باید توجه هنید که سرعت کاهش و مصرف سوخت افزایش پیدا می نماید.


1

امیر 1396/07/17

سلام برای موتور125 رو خاکی که سنک ریزه داشته باتشه با ید چقدر لاستیک ها باد داشته باشند؟؟

با عاج بلند


حمید 1396/07/13

سلام آیا این جدول بروز و جدید است؟ برای آپاچی کاربرد دارد؟ منبع آن را لطف کنید. ممنون

بله بروز است برای اطمینان میتوانید برچسب نصب شده بر روی قاب زنجیر موتورسیکلت خود را مطالعه نمائید.


امیر سالاری 1396/06/23

سلام دوست عزیز,میدونم سوالم بی مربوطه ولی لطفا جواب بدبد هیچ جا جواب سوالم رو پیدا نکردم من موتورم احسان 125 بی کلاج مدل 92 هستش.چه نوع روغن موتور و چه مارکیشو باید استفاده کنم؟

SF/SG


سلام 1396/06/20

سلام پالس 180 تاییر عقب 40 تا باد مکنم و تاییر جلو هم 30 تا خوبه این مقدار باد براش سایز تاییر جلو 90 سایز تاییر عقب 120

فشار باد در زمستان بر اساس PSI جلو 30 و عقب 32


محمد 1396/03/21

سلام. آیا می شود برای دوچرخه باد نیتروژن زد؟ اگر می شود لطفا مقدارش هم بفرمایید.

برای دوچرخه کار بیهوده ای است.


1

عباس 1396/01/23

با سلام و عرض ادب لطفا پرسش بنده را جواب دهید سی جی ال ۱۲۵ فشار باد عقب و جلو را بفرمایید با تشکر فراوان

جلو 29psi و عقب 31psi


1
1

احمد 1396/01/06

سلام موتور هندا ویوS رو لاستیک عقب ۳۰زده وجلو۳۲پی اس آی ضمنا روغن موتور مناسب این موتور سیکلت‌رو هم تو‌لیست پیدا نکردم

SG


1

محم 1395/08/17

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم باد نتروژن برای موتورسیکلت و دوچرخه هم توصیه میشود؟ یا فقط مخصوص ماشین هست؟ با تشکر

هیچ اثری ندارد زیرا مصافت های طولانی برای موتورسیکلت کمتر صورت می گیرد.


2

علیرضا 1395/05/01

سلام باد چرغ موتور 200ccنیکتاز هوندا چی باید باشه

جلو 29psi و عقب 30psi


2
1

علی 1394/11/11

سلام مطلب جالبی بود.