آموزش سرویس و نگهداری خودرو

موضوعات آموزش

ورود به سیستم

سایر مطالب

رادیو موزیک آنلاین

مجوزها

logo-samandehi

تبلیغات

دانلود کتاب آموزش فوکوس، نورسنجی، هیستوگرام و شارپنس در دوربین های دیجیتال نیکون

جذابترین های این بخش

مطالب هم شاخه

آیا میدانستید؟

خدمات

گزارشات

سیستم عامل: Unknown OS Platform
مرورگر شما: Unknown Browser
کشور شما: United States
موقعیت شما: 18.234.51.17

بازدید دیروز: 0
بازدید کننده دیروز: 0
بازدید امروز: 923
بازدید کننده امروز: 541
بازدید کل تا به امروز: 3008124

GPS آنلاین

مسیر یاب آنلاین آسان

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای مدار سیم کشی برق موتورسیکلت

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت آپاچی 180 و آپاچی 160

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت تریل سوزوکی

تبلیغات

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت هندا

آموزش > آموزش سرویس و نگهداری خودرو >  موتورسیکلت > 

آموزش فیلرگیری موتورسیکلت

فیلر گیری یکی از مهمترين و ضروری ترین عملی است که تعمیر کار باید این عمل (فیلرزدن)را انجام دهد. هر جسمی بر اثر حرارت منبسط شده و بر طول و قطر و حجمش افزوده می شود قطعاتی که در موتور بکار رفته اند در مقابل حرارت انبساط پیدا می کنند که در هنگام طراحی موتور با محاسبه این مقدار انبساط را بخوبی جبران می کنند. یکی از سیستم های که انبساط در انها محسوس بوده و برای کار موتور تاثیر بسزایی دارد سیستم حرکت سوپاپ ها می باشد که کارخانه سازنده با توجه به جنس و حجم و ضریب انبساط قطعات مقداری فاصله بین انها در نظر گرفته است تا در هنگام انبساط این فاصله پر شود و کار باز و بسته شدن سوپاپ ها مختل نگردد در صورت عدم وجود این لقی قطعات در برابر گرما منبسط شده و چون میدان حرکتی در جهت طولی ندارند به هم فشار اورده باعث سائیدگی تاب برداشتن و خرابی قطعات می گردند مقدار این لقی توسط کارخانجات سازنده اندازه گیری و اعلام شده و انرا با فیلر اندازه و تنظیم میکنند.

همچنین فیلر سوپاپ ها در آوانس و ریتارد صحیح سوپاپ ها نقش بسزایی دارد.

 

فیلر گیری و آچار فیلر گیری چیست؟

به تنظیم فاصله بین دو سطح به واسطه هر ابزاری فیلر گیری گویند. آچار فیلر گیری در اصل ابزاری متشکل از صفحات فلزی با ضخامت های متفاوت بر اساس میلیمتر یا اینچ می باشد که در مقابل افزایش و کاهش دما کمترین میزان تغییر ضخامت را دارا می باشد.

 

چه زمانی بایستی فیلرگیری را انجام دهیم:

فیلرگیری را می بایستی در فصل های مختلف سال انجام داد. در کشور ما ایران به دلیل دارا بودن سه وظعیت اقلیمی می بایستی افراد در هر قسمت از مناطق شمالی، میانی، و جنوبی نسبت به فصل های مختلف سال عمل فیلر گیری را انجام دهند. افرادی که در در مناطق شمالی و جنوبی ایران می باشند یکبار در فصل پاییز حدودا در اواسط ماه آذر ماه و یک بار در فصل بهار در اواسط ماه خرداد می بایتس اقدام به فیلر گیری نمایند. و افرادی که در مناطق معتدل و میانی کشور هستند تنها یک بار نیاز به فیلر گیری دارند.

علت فیلرگیری در فصل های مختلف سال به دلیل تغییرات شدید دمایی می باشد. به دلیل افزایش و کاهش دما در مناطق قطعات فلزی نسبت به دمای کاری خود دچار انقباض و انبساط می گردند. که این امر باعث می گردد تا انجین موتور صحیح کار نکرده و یا بد روشن گردد.

کم بودن فاصله فیلر های سوپاپ ها باعث می گردد تا انجین کند تر گرم  گردد و زیاد بودن سوپاپ ها باعث می گردد تا انجین سریعتر گرم گردد و دمای انجین افزایش یابد. عدم تنظیم فاصله فیلر ها مخصوصا زمانی که میزان فاصله فیلرکم باشد باعث آسیب به سوپاپ ها و پیستون و حتی در بعضی موارد باعث خورد شدن شاتون و یا آسیب به میلنگ می گردد.

 

طرز استفاده از آچار فیلر گیری:

ابتدا شما می بایستی بسته به تنظیم فاصله بین دو سطح مد نظر خود آچار مناسب را استفاده نمائید. در اینجا ما از آچار فیلرگیری بر اساس درجه بندی میلیمتر استفاده می کنیم. در ادامه تصاویر کاملا گویای طرز استفاده از آچار فیلر می باشند.

توجه: همیشه آچار فیلرگیری خود را با یک دستمال آغشته به روغن موتور تمیز کنید و هر یک از تیغه های آچار فیلر را چرب نگه دارد..

 

 

طرز فیلر گیری موتورسیکت:

فیلر گیری موتورسیكلت یك مهارت فنی و بسیار حساس هست كه برای تنظیم فیلر هر موتورسیكلتی باید بر طبق توصیه كارخانه سازنده عمل كرد. ولی انچه مسلم هست در موتورسیكلت آنقدر كه سفت بودن سوپاپها و بی صدا بودن آن برای موتور مضرر است صدا دادن سوپاپها و شل بودن آن مضرر نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا با شیوه فیلرگیری موتورسیکلت ها آشنا شویم.

 

ابتدا می بایستی از میزان دقیق اندازه فیلر سوپاپ های موتور خود اطلاع داشته باشید. میزان فاصله فیلر در موتور های 110cc تا 250cc تک سیلندر به صورت استاندارد ما بین 0.05mm الی 0.08mm متغیر می باشد اما اکثر موتورهای طرح هندا همانند CG125 یا CDI 125 و یا کلیه موتورهایی که انجین آنها طرح CG یا CDI شرکت هندا می باشد و تنها افزایش حجم سیلندر در آنها روی داده است میزان فیلر آنها 0.08mm می باشد.

توجه: میزان فاصله فیلرها در موتورسیکلتهای مختلف با هم متفاوت است. برای کسب اطلاع از اندازه دقیق با شرکت سازنده موتورسیکلت خود تماس بگیرید.

 

اندازه خلاصی فیلر در برخی از انجین های طرح هندا CG & CDI در فصل سرد و گرم
ردیف نام حجم سیلندر اندازه فیلر
1  انرژی، تلاس، رهرو، جترو، روان، همتاز، ایران دوچرخ، آمیکو و ... 70cc - 125cc 0.05 - 0.08
2 تمامی موتورهای CGL و شکاری موجود در بازار و ... 110cc - 150cc 0.05 - 0.08
3 تریل پیشرو، کویر T2، تریل زمرد، تریل احسان، تریل پرواز، تریل فلات و ... 160cc - 200cc 0.06 - 0.08
4 تریل پیشرو، کویر T2، تریل زمرد، تریل احسان، تریل پرواز، تریل فلات و ... 220cc - 250cc 0.06 - 0.08
5 کلیه موتورسیکلت های وارداتی چون( آپاچی، پالس، کی تی ام، باجاج، زونتس و ...) 70cc - 250cc 0.05 - 0.08

 

1- برای تنظیم فیلرهای سوپاپ ابتدا انجین موتور می بایستی گرم باشد تا چکش شک و سوپاپ ها در آخرین میزان انبساط خود قرار گرفته باشند همواره می بایستی ابزار های مناسب را محیا کنید. همیشه برای تنظیم از آچار بکس و یک پیچ گوشتی دوپخ و یک آچار فیلر و یک انبردست استفاده کنید.

 

 

2- ابتدا می بایستی هر دو پیچ وضعیت کاسه بوبین را باز کنید.

 

3- اکنون قالپاق سر سیلنر را باز کنید.

توجه: در موتور های تریل نیازی به باز کردن قالپاق سر سیلندر نیست. تنها کافیست پیچ های مختص به فیلر ها را از روی قالباق باز نمائید.

 

4- حال با یک آچار بکس میلنگ را در جهت عقربه های ساعت به حرکت در بیاورد تا در قسمت پیچ وضعیت میلنگ حرف T را ببینید. پس از دیدن حرف T علامتی که بر روی قسمت پیچ وضعیت میلنگ و بر روی کاسه بوبین است در یک راستا قرار بگیرند. حال با دست میزان لقی سوپاپ اولی که می خواهید فیلر گیری انجام دهید را آزمایش کنید. اگر سوپاپ سفت بود یک دور کامل دوباره میلنگ را بچرخانید تا دوباره به علامت T رسیده و علامت آن را با علامت دیچه وضعیت انطباق پیدا نماید. این عمل بدین صورت انجام می گیرد که شاید پیستون در حالت کار قرار نداشته باشد.  همین مرحله را یک بار دیگر برای سوپاپ دیگر انجام دهید.

توجه: در برخی از موتورسیکلت ها حرف T به معنای تایم و حرف F به معنای فیلر بوبین بر روی کاسه بوبین سر میلنگ درج گردیده است.

 

6- حال پیچ مربوط به چکش شک  قرار گرفته بر روی سوپاپ را کمی باز نمائید.

 

7- اکنون تیغه 0.08mm آچار فیلر را بر زیر چکش شک و سوپاپ قرار دهید و به واسطه پیچ ضامن فاصله را تنظیم نمائید.

 

8- اکنون پیچ مربوط یه چکش شک را با یک انبر دست خوب سفت کنید. پس از سفت نمودن دوباره تیغه فیلر را سرجای خود قرار دهید تا مطمئن شوید فاصله تنظیم شده صحیح باشد.

توجه: پس از سفت کردن پیچ دقت نمائید که تیغه آچار فیلر نه به راحتی و نه به سختی از زیر چکش شک خارج شود.

 

9- حال به ترتیب ابتدا قالباق سرسیلندر و سپس سایر پیچ ها و قسمت های دیگر را ببندید.

 

 

 

 


 

 

آشنایی با بهترین موتورسیکلت های درون شهری ایران

آشنایی با بهترین موتورسیکلت های تریل مونتاژ ایران

 

روغن موتور مناسب انجین موتورسیکلت شما

سیستم انژکتور  یا EFI چیست؟

تفاوت قدرت و گشتاور چیست؟

آموزش آب بندی موتورسیکلت

تشخیص ایرادها و انواع صداهای اضافی انجین موتورسیکلت

آموزش نصب دزدگیر بر روی موتورسیکلت

تفاوت دنده تایم و زنجیرتایم و تسمه تایم در وسایل نقلیه

آشنایی با روغن موتور و زمان مناسب تعویض روغن

آشنایی با استانداردهای اجباری تولید موتورسیکلت

متن قولنامه خرید و فروش موتورسیکلت


نام: 1400
ایمیل:
سایت:


امیر باقری 1398/02/15

سلام خسته نباشید موتور من هوندا ۲۰۰ هستش چند روز پیش رینگ سوپاپشو عوض کردم صداش خیلی عالی بود واضح اما الان یکم انگار شرق شرق صدا میکنه صداشم بد شده قبلا گازش خیلی حساس بود سریع قدرت یا سرعتشو کم زیاد میکرد ولی الان گاز که میدی فقط صدا میده مثل اولش تیز نیست لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

به تعمیرکاری که خدمات سرویس انجام داده است مراجعه نمائید تا مشکلات احتمالی را بر طرف سازد.


2

مصطفی 1398/01/30

با سلام موتور سیکلت125 مدل82,چند وقته روشن که میشه یه کم که گاز میدم خاموش میشه،یا تو اگزوز صدای تقه بلند میده مثل شلیک تفنگ،شمع هم عوض کردم,کاربرات تمیز کردم ولی درست نشد،کلا باید کم گاز و بی جون حرکت کرد

آیا موتورسیکلت شما دارای قطعه آلاینده (Euro3) است؟


1

محمد 1398/01/21

سلام موتور روان ۲۰۰ دارم. زنجیر تایم عوض کردم. به دلیل هرز شدن پیچ میل بادامک، میل بادامک هم تعویض شد.موتور تایم است و از نظر تایم ایرادی ندارد.منتهی بعد از ۵ دقیقه روشن ماندن و پس از گرم شدن خاموش میشود. و حالتی شبیه خفه کردن پیدا میکند. بعد از سرد شدن دوباره به راحتی روشن میشود و مجددا همان حالت اتفاق میافتد.سیستم سوخت و کاربراتور و برق ایرادی ندارد.تشخیص شما چیست؟ با تشکر

با توجه به توضیح شما فیلرها اشتباه تظیم شده است.


علی 1397/12/16

من یه تریل 200پرواز دارم مدل 85 صدای فیلر میده خیلی زیاده صداش داغ که میشه بیشتر میشه خلاصه صداش یه جورایی رو مخ میگن کارخونه از عمد فیلر شل میگذاره تا فشار به متوتور نیاد حالا واقعا اینطوریه و نیازی به فیلر گیری نیست؟!

فیلتر شل گذاشتن یعنی آسیب رساندن به سوپاپ ها و حتی امکان آسیب به پیستون وجود دارد.


فری 1397/11/16

با سلام‌ی هوندا دارم ۱۲۵ موتوریک سال زیر پامه چند روز پیش بردمش تعمیرکار بخاطر سرویس کارابتور گفت موتور فیلتر گیری هم میخوات فیلرگیری که کرد صدای انگشتی خیلی زیاد شد دوبار بردمش براش گفت من شلشون کردم بردارم ی تعمیرکار دیگه گفت خیلی شلشون کرده دوباره فیلرگیری کرد الان موتور صدای چک چک میده تو سر سیلندر ممکن اسبک یاهمون اشتکی کچل کرده باشه بعد چه نوع جنسی بگیرم براش همون اسپک لیون

نگران نباشید نوسان شدید دمایی در زمستان فیلرگیری را دشوار میکند و صدا کمی به گوش میرسد.


حسین 1397/11/13

سلام من ی موتور هندا125 دارم الان چند روزیه انگشتی هاش صدا میده مشکلش چیه؟ایا از روغن میشه؟اخه روغن 50ریختم

نگران نباشد به دلیل تغییرات نوسان دمایی است. پس از گرم شدن باید کاهش یابد در غیر این صورت باید فیلر گیری شود.


حسن مرادی 1397/11/05

سلام ببخشید من ی تریل 150دارم تازه رینگ پیستون زدم روش بعد چند روز میخوام فیلرگیری کنم ولی اچار فیلرندارم باچ وسیله ای میشه فیلرگرفت. ونمیدونم چجور باید بیاری رو تایم سوپاپ دود وبنزین فرقی داره؟؟

بدون آچاز فیلر نمی توانید.


محمد 1397/10/16

سلام.من یه موتور مدل 84 دارم موتور بایک هندل روشن میشه ده دقیقه که راه میبرمش خاموش میشه یدفعه ای باز موتور باید چند ساعت خاموش باشه تا روشن بشه مشکل لز چیه راهنماییم کنید لطفا؟؟؟

با توجه به توضیح شما نقص از سیلندر و پیستون و رینگ ها می باشد


4

محمد علی شیروانی 1397/06/15

سلام .برای دهانه شمع معمولی و سوزنی موتور سیکلت از چه تیغه فیلری باید استفاده کرد؟


3

میثم 1397/05/20

سلام من موتور cg125 دارم موتور رو باز کردیم رینگ پیستون زدیم و فلیر هاش از حالت تنظیم خارج شدن الان موتور خوب کار میکنه ولی وقتی در جا کار میکنه بعد از 10 یا 15 ثانیه یهویی خاموش میشه مشکل از چیه؟

در صورتی که با افزایش کمی گاز روشن بماند مشکلی ندارد


2
1

mk 1397/05/13

سلام. علامت f بر روی فلکه برای چه عملی استفاده میشود؟

Filer


1
1

سجاد عنایتی 1397/05/05

سلام.من یه 200 انژکتور به پر دارم چه با سرعت چه بی سرعت یهو مثل اینکه خفه کنه خاموش میشه دوماهه که خریدم البته صفرم خریدم انژکتورشم تنظیمه.لطفا راهنمایی کنید

در این موتورسیکلت طبیعی است جای نگرانی نیست با آن کنار بیایید.


1

Safar 1397/05/01

سلام یه موتور ۱۲۵ دارم دنده تیمش عوض کردم با اسبک پایین الان میخواهم فیلر بزنم پیچ تنظیم فیلر تا اخر باز میشه.و موتور هم با یه هندل روشن میشه با همه دنده ها حرکت میکنه لطفا بگید مشکلش چیه

متوجه سوال شما نشدم


1

علی 1397/04/30

سلام،خسته نباشید،موتور من بعد نیم ساعت کار کردن و داغ کردن فیلرهاش ب صدا میوفته موتور دنده مرده میدی چق چق تیز میکنه با این تفاوت ک موتور من بعد نیم ساعت کلا این صدارو میده،خنک میشه صداش قطع میشه درجا هم عالیه،ب نظر شما باید فیلر سفت تر بگیرم؟

نیازی نیست


2

عادل 1397/04/28

سلام و خسته نباشيد من بعد از انجام فيلرگري صداي فيلر كمتر شد و قدرتش تو دور پايين بيشتر شد

ولي دور موتور كه از ٦ هزار رد ميشه شتاب موتور افت پيدا ميكنه و شروع ميكنه به ريپ زدن و پت پت اگزوز هنگام ول كردن گاز هم يه مقدار بيشتر شده موتور اپاچي ٦ صدم برا سوخت و ٨ صدم برا دود انجام دادم به نظر شما مشكل چيه؟

مشکلی ندارد. پت پت کردن می تواند دلایل دیگری داشته باشد.


محمد 1397/04/25

سلام،من اخر متوجه نشدم شما الان تو صفحه چهار نظرات ی جا گفتید باید 0ّّ.08باشه،بعد زیر همون نظر گفتید 0.8،کدوم صحیح؟ی سوال دیگه اچر فیلر ب اینچ با تبدیل واحد میشه 0.08 میلیمتر تبدیل کرد ب اینچ بعد فیلر زد دیگه؟البته اگه 0.08باشه

کمی نظرات و مطالب را با دقت مطالعه کنید.


سعید 1397/04/25

سلام،من ده تا اچر فیلر ب میلیمتر تو ابزار فروشی ها دیدیم 0.05 داره با 0.15،عددفیلر ک گفتید 0.08ب کل ندارن،

به فروشگاه های ابزار دقیق باید مراجعه کنید یا به تراشکاری ها مراجه کنید.


داریوش 1397/04/23

سلام ممنون از جوابتون همیشه روغن توتال میریزم شما چه روغنی پیشنهاد میکنید البته مناسب برای هوای گرم بندرعباس

20w/50w


داریوش 1397/04/18

سلام یه موتور هیرو 150 حدود یه سال خریدم بعضی وقتها تق تق صدا میده مخصوص اول صبح بعضی وقتها صداش قطع میشه ممکنه از فیلر باشه ممنون میشم جواب بدید

خیر از شاتون است و بخاطر روغن موتور می باشد.


حسن 1397/04/13

سلام زیگما 170فیلر0.04گرفتم صدای فیلر میداد الان نمیده مشکلی پیش نمیاد؟ممنون

فیلر بیش از اندازه بسته شده است.