آموزش سرویس و نگهداری خودرو

موضوعات آموزش

ورود به سیستم

سایر مطالب

رادیو موزیک آنلاین

مجوزها

logo-samandehi

تبلیغات

دانلود کتاب آموزش فوکوس، نورسنجی، هیستوگرام و شارپنس در دوربین های دیجیتال نیکون

جذابترین های این بخش

مطالب هم شاخه

آیا میدانستید؟

خدمات

گزارشات

سیستم عامل: Unknown OS Platform
مرورگر شما: Unknown Browser
کشور شما: United States
موقعیت شما: 3.80.85.76

بازدید دیروز: 0
بازدید کننده دیروز: 0
بازدید امروز: 178
بازدید کننده امروز: 124
بازدید کل تا به امروز: 2886370

GPS آنلاین

مسیر یاب آنلاین آسان

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای مدار سیم کشی برق موتورسیکلت

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت آپاچی 180 و آپاچی 160

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت تریل سوزوکی

تبلیغات

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت هندا

آموزش > آموزش سرویس و نگهداری خودرو >  موتورسیکلت > 

5 تصور نادرست افراد از موتورسیکلت ها

مدت زمان زیادی است که حجم سوالات ارسال شده برای ما نشان از تصورات نادرسی است که افراد به دلیل عدم اگاهی از مسائل فنی و استانداردهای صنعت موتورسیکلت را دارند. بر همین اساس مقاله ای تنظیم نمودیم تا 5 مورد از مهمترین تصورات اشتباه عموم موتورسواران را پاسخ دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

1- حجم سیلندر بیشتر:

 

اکثر افراد این تصور را دارند که هرچقدر حجم محفظه احتراق سوخت ( سیلندر )  در موتورسیکلت ها بالاتر می رود در نتیجه قدرت، شتاب و سرعت بیشتر می گردد در صورتی که این امر به تنهایی باعث افزایش قدرت و سرعت نمی گردد بلکه سرعت و شتاب و قدرت توسط گیربکس موتورسیکلت است که تعیین می گردد البته لازم به ذکر است که بالارفتن حجم CC موتور ( حجم سیلندر ) در افزایش قدرت بی تاثیر نیست.

 

 مدتی است که شرکت های منتاژ کننده موتورسیکلت در بازار ایران اقدام به افزایش حجم سیلندرهای موتورسیکلت های طرح هندا را نموده اند به گونه ای که حجم سیلندر موتورسیکلت های 125cc را تا 250cc افزایش داده اند و با نام و برند های مختلفی و با ایجاد شایعاتی به واسطه نمایندگی های فروش خود اقدام به رنگ کردن گنجشک به جای بلبل را نموده اند.

 

3 سوال بیشترین مقدار پرسیده شده توسط افراد از ما را پاسخ می دهیم

 1-1:  انجین های 200cc برای شاسی های موتورسیکلت های 125cc زیاد است و شاسی سریع از محل اتصال ( جوشها ) جدا می گردد.

جواب: این حرف صحت ندارد زیرا افزایش حجم سیلندر ارتباطی به اتصالات شاسی ندارد. البته باید گفت با افزایش حجم سیلند 125cc به 150 و 200 و 250 لرزش در سرعت های بالای 70 کیلومتر بر ساعت افزایش پیدا می نماید که باعث می گردد تا در را نندگی های طولانی ( بیش از 60 کیلومتر ) گردش خون را تحت تاثیر قرار دهد و دست ها دچار گز گزه و خواب رفتگی شده و یا اثرات سویی بر سلامتی را باعث گردد.

2-1: چرا سرعت در این موتورها بیشتر از موتورسیکلت های دیگر نمی باشند:

جواب: زیرا گیربکس این موتورسیکلتها اکثرا همان گیربکس موتورسیکلتهای 125cc می باشد که از لحاظ استانداردهای موتورسیکلت های درون شهری حداکثر برای 100km/h طراحی گردیده اند.

3-1: شتاب و قدرت این موتورسیکات ها بسیار زیاد است

جواب: خیر این چنین نیست موتورسیکلت های 125cc درون شهری طرح هندا با دارا بودن حجم سیلندر 124 سانیمتر مکعب و با گیربکس طراحی شده در آن با توجه به کلاس درون شهری بودن آن قادر است تا قدرتی بین 9 الی 11 اسب بخار را ایجاد کند. حال آنکه با افزایش حجم سیلندر و عدم تغییر ضرایب گیربکس در این موتورها میزان قدرت حداکثر با حجم سیلند 250cc تنها می تواند بین 11 الی 13 اسب بخار قدرت را ایجاد نماید. که این امر اصلا هیچ گونه توجیه اقتصادی در خرید کالا ندارد و تنها پول خود را برای افزایش سوخت به مرور زمان دور می ریزید.

 

2- سرعت بیشر:

 

اکثر افراد بدون دانش فنی و بدون شناخت و آگاهی از رده و کلاس موتورسیکلت های خود بعضا برای خود نمایی می گویند که موتورسیکلت 125cc من با سرعت بیشتر از 140 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد. این در حالی است که تمامی موتورسیکلت های درون شهری مونتاژ ایران و یا حتی شرکت های دیگری چون هندا، یاماها، سوزوکی، کاوازاکی، بی ام دابلیو، کی تی ام و ... همگی از یک استاندارد پیروی می کنند. تمامی موتورسیکلت های درون شهری بر اساس رده بندی و رتبه آنها حداکثر برای سرعت 140 کیلومتر بر ساعت طراحی و تولید گردیده اند که به شرح جدول زیر می باشد.

 

 

رده بندی موتورسیکلت های درون شهری
ردیف  گروه  حداکثر قدرت حداکثر سرعت
کیلومتر بر ساعت
حجم سیلندر
سی سی
 مثال
1 سبک  8 اسب بخار 75  50cc - 125cc ویو، اسکوتر
2 متوسط  10 اسب بخار 95  110cc - 150cc طرح هندا
3 سنگین 12 اسب بخار  110  125cc - 250cc  طرح هندا
4 طرح اسپرت 15 اسب بخار 120 180cc - 250cc  آپاچی، پالس

 

لازم به ذکر است شرکت های منتاژ کننده موتورسیکلت در ایران برای آنکه بتوانند مشتریانی جذب کنند اقدام به راه حلی برای افزایش سرعت موتورسیکلت های درون شهری نموده اند. که آن هم ایجاد خطا در به نمایش گذاشتن سرعت توسط کیلومتر می باشد به این گونه که از سرعت 95 کیلومتر بر ساعت به بالا دیگر سرعت واقعی نشان داده نمی شود.

برای نمونه کیلومتر های موتورسیکلت های 125cc معمولا به دو صورت خطا دارند در مدل عقربه ای به دلیل کاهش طول فنر عقربه با افزایش میزان سرعت از 95km واقعی  را تا 120km غیر واقعی نشان داده می شود و در کیلومتر های دیجیتال به ازای هر یک کیلومتر سرعت بیش از 95 کیلومتر بر طبق برنامه ریزی مدار الکترونیکی ECU به صورت خودکار میزان سرعت نمایش داده شده را افزایش می دهد به گونه ای که مثلا اگر سرعت حقیقی شما 100 کیلومتر بر ساعت بود کیلومتر سرعت غیر واقعی 105 کیلومتر بر ساعت را نشان می دهد و یا در مثالی دیگر اگر سرعت واقعی شما 105 کیلومتر بر ساعت بود سرعت شما 112 کیلومتر بر ساعت نشان داده می شود همین رویه ادامه دارد تا جایی که سرعت موتور ثابت می گردد.

این امر باعث گردیده تا افراد تصور کنند موتورسیکلت مثلا 125cc طرح هندای آنها با سرعت بیش از 120km/h حرکت می کند در صورتی که حداکثر سرعت آنها تا 108km/h می باشد.

برای بدست آوردن سرعت حقیقی و واقعی خود تنها می توانید از GPS های آنلاین با دقت خطای کمتر از 6 متر سرعت را محاسبه نمائید.

 

 

 

3- بهترین موتورسیکلت 125cc:

 

شاید شده باشد زمانی که شما تصمیم به خرید یک موتورسیکلت درون شهری نموده اید با مارک ها و برند های مختلفی روبرو شده اید که آنقدر تعداد آنها زیاد است که انتخاب آنها را سخت و دشوار می کند. اما حقیقتی تلخ مخفی در پس بازار موتورسیکلت ها در ایران وجود دارد آن هم اینکه که تمامی موتورسیکلت های درون شهری طرح هندا 125cc همگی یکی هستند و هیچ فرقی بین آنها وجود ندارد به گونه ای که اکثر شرکت ها همچون ایران دوچرخ، پیشرو، کویر و ... یک مدل از موتورسیکلت های هندا 125cc را تولید می کنند تنها با تغییر یک اسم بر روی این موتورسیکلت اقدام به فروش در بازار می کنند که معمولا شرکت های مونتاژ کننده کوچک و گم نام اقدام به خرید محصولات شرکت های بزرگتر نموده و این محصولات را با نام و برند شرکت های خود به بازار عرضه می نمایند. البته باید گفت برخی از شرکت ها با ایجاد تغییر کوچک در لوازم جانی همچون رنگ کمک فنر ها و یا تغییر شکل کیلومتر موتورسیکلتهای مونتاژ خود اقدام به فریب افراد می دهند تا بتواند سود آوری خود را بیشتر کنند. به طور کلی باید از ضرب المثل معروف " خر همان خر است و تنها پالون آن عوض شده " استفاده نمود. با این حال در بین همین موتورسیکلت ها معمولا باید آن موتورسیکلتی که بیشترین امکانات را دارا هست و از نظر قیمت با صرفه تر می باشد را انتخاب کرد برای این منظور  بهتر است مقاله " نحوه انتخاب یک موتورسیکلت مناسب با توجه به بودجه و کارایی آن " را مطالعه نمائید.

 

 

 

4- با کیفیت ترین موتورسیکلت:

 

یکی از سوالاتی که بسیار به دفعات پرسیده می شود این است که " باکیفیت ترین موتورسیکلت کدام است؟ " پاسخ به این سوال به این گونه است که تمامی شرکت های تولید کننده موتورسیکلت  و منتاژ کننده چه در ایران و چه خارج از ایران در زمان تولید محصول خود در کیفیت ساخت قطعات انجین نمی توانند هیچ گونه تقلبی نمایند و از قطعات بی کیفیت استفاده نمایند. آن هم به این دلیل که قطعات داخلی انجین تحت تاثیر دمای بالا و فشار زیادی قرار دارند و نمی توانند از آلیاژ های بی کیفیت در آنها استفاده نمود در صورتی که کیفیت این آلیاژها کاهش یابند انجین بسیار سریع آسیب دیده و در اصطلاح موتورسیکلت جام می نماید. اما در سایر قطعات جانبی همچون جنس آلیاژ شاسی موتورسیکلت، صندلی، چراغ ها، سیم کشی موتورسیکلت، کایتها، سپرها، رینگ ها و ... شرکتها برای کاهش هذینه تمام شده قیمت نهایی تولید محصول اقدام به کاهش کیفیت ( مختص شرکت های ایرانی و چینی ) می کنند که البته شرکت های بزرگ ( هندا، سوزوکی، یاماها، کاوازاکی، کی تی ام و ... ) هیچ گاه کیفیت لوازم جانبی را کاهش نمی دهند و تنها تکنولوژی های موتورسیکلت ها را بر روی محصولات خود کم یا زیاد می کنند یعنی یک موتورسیکلت را با سیستم سوخت رسانی کاربراتور و دیگری را با EFI تولید می کنند و یا یکی را با سیستم راه انداز هندل و دیگری را با سیستم استارت و یا یکی را با گیربکس 4 دنده و دیگری را با گیربکس 5 یا 6 دنده و یکی را باسیستم تایم زنجیر و یکی را با دنده تایم و ... تولید و به بازار عرضه می کنند.

 

 

5- رانندگی با موتورسیکلت نا مناسب:

 

 

بسیاری از افراد بدون داشتن دانش فنی و بخاطر عدم و جود و درک کافی از عاقبت کار اقدام به خرید و رانندگی با موتورسیکلت های نامناسب درون شهر و یا برای طی مسیر های طولانی می کنند.

موتورسیکلت های درون شهری به دو دسته کلی سواری و باری تقسیم می شوند.

 

1- سواری:

موتورسیکلت های سواری به دو گروه سبک و سنگین تقسیم می گردند.

موتورسیکلت های سبک همان ویو، اسکوتر، کاب هستند که برای مسیرهای کوتاه طراحی شده اند و برای حداکثر طی 30km طراحی و دارای یک نفر سرنشین هستند. و سنگین که همان موتورهای طرح هندا و CGL ها هستند که خود بر اساس سیستم خنک کننده دو دسته هستند.

1-سیستم های هواخنک

2-سیستم های خنک سازی با مایعات ( روغن، آب ).

 

سیستم های هوا خنک:

موتورسیکلت های دارای سیستم هوا خنک به دو دسته تقسیم می گردند.

1- بوبین های خشک

2- بوبین های غوطه ور در روغن

 

موتورسیکلتهای بوبین خشک:

این گونه موتورسیکلتها بیشتر برای ترددهای کوتاه درون شهری طراحی گردیده اند و برای طی حداکثر 60km طراحی گردیده اند و اکثرا فاقد سیستم استارت هستند.

 

موتورسیکلتهای بوبین مایع:

این موتورسیکلتها اغلب دارای دو نوع سیستم جهت خنک سازی می باشند 1- سیستم های خنک سازی با روغن ( که خود به دو بخش  الف: هوا خنک  ب) رادایتور تقسیم ) 2- رادیاتور آب تقسیم می گردند. اقلب این موتورسیکلتها توانایی طی مسیر را به صورت نا محدود ( تازمانی که راننده خسته نباشد ) را دارا می باشند و می تواندد بدون مشکل تا بیش از 1000 کیلومتر را طی کنند.

 

الف) سیستم هوا خنک روغن :

موتورسیکلتهایی که اکثرا استارتی هستند دارای سیستم خنک سازی بوبین با روغن خود انجین می باشند و با عبور هوا از بین هد سینگ ( بادگیر ) سرسیلندر روغن درون انجین خنک گردیده و این کاهش دما روغن در طی کلیه محیط درون انجین جریان پیدا نموده و عمل خنک سازی قطعات صورت می گیرد.

 

ب) سیستم رادیاتور روغن:

در این نوع موتورسیکلتها که معمولا حداقل 200cc را دارا می باشند و به دلیل ایجاد دمای بسیار بالا در این موتورسیکلتها برای افزایش بهره وری موتور و کاهش هر چه بیشتر دمای قطعات انجین به واسطه یک رادیاتور کوچک که در جلو موتورسیکلت نصب میگردد اقدام به خنک سازی انجین می کنند به این گونه که روغنی که گرمای انجین را به خود جذب نموده وارد رادیاتور گردیده و با عبور هوا از بین پره های رادیاتور، دمای روغن کاهش پیدا نموده و سپس روغن به کارتر انجین بر می گردد. معمولا روغن درون رادیاتور همان روغن موتور درون انجین می باشد.

 

 

2- باری:

این دسته از موتورسیکلتها اقلب با حجم موتورهای بین 150 الی 250cc هستند و به نام های شکاری شناخته می شوند که حداکثر سرعت  و قدرت در نظر گرفته شده برای این موتورسیکلت ها  سرعت 85 کیلومتر در ساعت و قدرت 12 الی 14 اسب بخار می باشد.

 

 

 

 

آشنایی با بهترین موتورسیکلت های درون شهری ایران

آشنایی با بهترین موتورسیکلت های تریل مونتاژ ایران

بهترین موتورسیکلت های کم مصرف درون شهری ویوو ، اسکوتر، کاب

 

آشنایی با راه های افزایش سرعت و قدرت در موتورسیکلت ها

سیستم انژکتور  یا EFI چیست؟

مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک ها

عواملی که باعث خرابی سوپاپ ها می شوند

متن قولنامه خرید و فروش موتورسیکلت

 


نام: 6420
ایمیل:
سایت:


1

mansoor 1397/04/29

سلام.من موتور کاوازاکیGTo 125 دارمان موتورها دوزمانه هستند وسیع داغ میکنند که منجر به جام کردن پیستون میشه .ولی یه راهی هست که میگن باید اویل پمپ موتور رو تنظیم بکنید با کاربراتور که دیگه همچین مشکلی پیش نیاید. شما میتوانید راهنماییم بکنید که چجوری تنظیم میشه.

تا کنون چنین چیزی را نشنیده ایم و اطلاعی از آن نداریم.

اگر که سر در میارید کمکم کنید شمارم رو میارم هر کسی که از این کار سر در میاره لطفا راهنماییم بکنه .09058373865 باتشکر


1

پوریا 1397/04/24

باسلام من یه ۱۲۵ ساوین دارم قبل از عوض کردن ترانزیستور دور موتور از ۱۲هزار بالاتر میرفت ولی الان دنده ۳ ۱۰۰ تا نیره ولی ۴ که میرم جون موتور کم کم ،کم میشه یعنی مجبور میشم دوباره بیام ۳ مشکل چیه

مشکلی ندارد.


1

ابراهیم 1397/04/23

سلام.من یه موتور هوندا 125 پارس مدل۸۲ دارم،میخاستم بدونم سیلندر و شاتون ۱۵۰ رو میشه روش سوار کرد و آیا مشکلی در دراز مدت براش پیش نمیاد؟ ممنون

میتوانید و مشکلی ندارد.


محمد صالح 1397/04/18

سلام دوستان من یه موتور هوندا ۱۲۵ ژاپنی دارم صد تا میره یکی بهم گفت برا بیشتر کردن قدرتش مکمل بنزین بریز توش این کار خوبه ؟

به هیچ عنوان مکمل بنزین باعث افزایش سرعت نمی گردد.


1

حمید 1397/04/11

سلام. خواستم بدونم موتور ۱۵۰کبیر در چه حد هست؟ برای مسافت طولانی مثلا۱۰۰کیلومتر تخت گاز برم چطوره؟ ۱۵۰کبیر موتور خوبی هست؟

متوسط


1

محمد عزیزی 1397/04/02

سلام من موتور ساوین 150 آنژکتوری دارم , میخوایم 200 کیلومتر بریم تخت گاز ایا مشکلی برا موتور پیش میاد >؟ هر چند کیلومتر باید توقف کنیم ؟ تا سرد بشه انجین

مشکلی جهت تردد ندارید اما در صورتی که دور موتور شم بها بیش از 8500 دور باید منتظر آسیب به شاتون باشید این مشکل متاسفانه در اکثر محصولات این شرکت وجود دارد.


1

محمد 1397/03/31

من میخوام ی پرواز ۲۵۰cc مدل ۹۴ استارتی بخرم ولی شنیدم گیربگساشون ایراد داره او خورد میشه او از این حرفا ایا شایعس یا صحت داره؟

صحت ندارد. همیشه نقص تولید در بین تولیدات به صورت اندک وجود دارد و ارتباطی به کل تولیدات ندارد.


ناصر 1397/03/24

با سلام در ابتدا از راهنمايي هاي جامع و كامل شما سپاسگزارم من موتور rkv 200 دارم چند وقتيه كه ميخوام برم سفر كه مقصدم مشهد مقدسه و فاصله شهرمون تا مشهد حدود ١٨٠٠ كيلومتره امكان اينكه اين مسير طولاني رو با اين نوع موتور سيكلت طي كنم است و هر چند كيلومتر بايد روغن موتور عوض بشه با تشكر

امکان طی مسیر بدون مشکل وجود دارد و در صورت استفاده از روغن موتور SJ هر 3000 کیلومتر و روغن SG هر 2500 کیلومتر روغن باید 100% تعویض گردد.


3
1

جاوید 1397/01/30

لطفا در مورد موتور جیکسر سوزوکی هم مطلب بذارید. خریدش رو پیشنهاد میدید؟


1

ایوب 1397/01/27

باسلام من یه امحد ۱۲۵ پوسته تکتازی یاهمون بوبین روغن ۵دنده دارم فقط دنده زنجیر جلوشو ۱۷تایی انداختم شتاب موتور نسبتنا بهتر از قبل شده بنظرتون بااین کار عمر اینجین کم میشه یافشار رو موتور میاد؟؟؟ باتشکر از پاسختون

به انجین فشار وارد میگردد.


1

erfan 1397/01/10

سلام من یه موتور 200ccکویر دارم خورشیدی عقب 38 میخوام 36 کنم اشکالی برای داره یا نه

سرعت افزایش و قدرت کاهش پیدا می کند.


سعید مرادی 1397/01/06

سلام. میخوام موتورسیکلت 125 cc بخرم اما بهم گفتن که 150 بگیرم برای کار بهتره ، 125چهاذ دنده هست و اون 150 که پیشنهاد دادن 5دنده. اولی ساوین و دومی تلاش. تفاوتشون چیه؟ سرعت پنج دنده بیشتره یا اینکخ فقط یه عدد ،،اصلا دنده پنجش کم میاره طوری مجبور بشیم بندازیم دنده چهار؟

تلاش را توصیه می کنیم. دنده بیشتر باعث روانتر کارکردن موتور و کاهش مصرف سوخت و دارا بودن سیتم استارت می باشد.


حسین رستمی 1396/09/06

ببخشین منظور من این بود شاسی شکسته نمیشه جوشکاری کرد..شاسی رو از کجا تهیه کنم مراحل تعویض قانونیش چجوریه

لوازم یدکی هامعمولا با دریافت بیعانه شاسی را موجود میکنند. شما در زمان تعویض پلاک به همراه قسمتی از شماسی که شماره بدنه بر روی آن درج شده است باید به راهنمایی و رانندگی مراجعه نمائید.


حسین رستمی 1396/09/02

باسلام تنه موتور من شکسته پرواز ۱۲۵چجوری میتونم عوضش کنم باتشکر

جوشکاری نمایید یا شاسی کامل را خریداری کنید.


محمد 1396/08/11

من یک موتور انژکتوری به پر خریدم موتوری خیلی نرمه مصرفشم خوب همه چیش عالیه.فقط ساعتش از ۱۱۰تا بیشتر نمیره پنج دنده هم هست مدلشم ۹۶ .اگه میشه راهنمایی کنید تو سایتون پیدا نکردم ممنون.

انتظار شما از یک موتورسیکلت درون شهری بسیار زیاد است.


mehdi hanavi 1396/06/22

با سلام و وقت بخیر موتورسیکلت مدل 88 125cc مارک shark دارم کاملا تمیز در حد نو چند وقت پیش موتور را شستم فرداش بزور روشنش کردم از اون روز تا الان که 12 روز میگذره از اگزوز حالت اطسه کردن در میاد و در حالت ایستادن موتور خاموش میشه با اینکه کابرات رو تمیز کردم و فیلتر هوا هم چک کردم اما بازک اطسه میکنه و در حالت اولیه شروع به کار دود نصبتا سیاهی درمیاد بنظر شما ایراد از کجاست

شمع را تمیز کنید و در صورت ادامه مشکل رینگ پیستون بررسی گردد.


1

مسعود 1396/06/03

سلام مرسی از سایت عالیتون بنده یه موتور۱۵۰شهاب دارم میشه لطفا درموردش توضیح بدهید البته تعجب میکنم چرا اسمی ازش توی سایت نیست


1

Armin 1396/05/16

سلام خسته نباشید ببخشید بین تکتاز 125 و انرژی 125 کدوم رو پیشنهاد میکنید و چرا؟؟ممنون

انرژی


1
1

رضا 1396/04/16

متور پراوز 200ccچگونه متوری هست؟ از نظر همه چیز

متوسط رو به پایین


1

پیام 1396/04/12

سلام ببخشید من یه دونه ۱۵۰ تلاش دارم و میخوام کاربراتور ۲۰۰ بزارم روش میخواستم بدونم تاثیری داره یاخفه میکنه وچیکارش کنم که خفه نکنه؟

هیچ فرقی نخواهد نمود و تنها خود را گول می زنید.