آموزش سرویس و نگهداری خودرو

موضوعات آموزش

ورود به سیستم

سایر مطالب

رادیو موزیک آنلاین

جذابترین های این بخش

مطالب هم شاخه

آیا میدانستید؟

خدمات

گزارشات

سیستم عامل: Unknown OS Platform
مرورگر شما: Unknown Browser
کشور شما: United States
موقعیت شما: 54.161.227.32

بازدید دیروز: 0
بازدید کننده دیروز: 0
بازدید امروز: 773
بازدید کننده امروز: 400
بازدید کل تا به امروز: 1436024

GPS آنلاین

مسیر یاب آنلاین آسان

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای مدار سیم کشی برق موتورسیکلت

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موترسیکلت تریل سوزوکی

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موترسیکلت هندا

آموزش > آموزش سرویس و نگهداری خودرو >  موتورسیکلت > 

آشنایی با راه های افزایش سرعت و قدرت در موتورسیکلت ها

عشق به دست یابی سرعت هر چه بیشتر امری است که هر فردی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. دستیابی زمانی کمتر به شتاب اولیه از صفر تا صد چیزی است که هر شخصی که دارای موتورسیکلت و یا هر خودرویی باشد برای آن بسیار با اهمیت و لذت بخش است. امروز می خواهی 10 راه حل جهت افزایش سرعت در موتورسیکلتها را بیان کنیم پس در ادامه همراه ما باشید.

 

یکی از بیشترین سوالاتی که طی دو سال گذشته تا کنون از ما شده است راه های افزایش بهبود در شتاب اولیه و سرعت می باشد. هر چند رانندگی با سرعت های بالا نیازمند درک مهمی از بسیاری از مسائل ایمنی و فنی می باشد. ما در اینجا راه های بهبود شتاب و سرعت را بیان می کنیم و امید واریم تا زمانی که به ترتیب گواهینامه، بیمه، افزایش مهارت رانندگی، لوازم ایمنی موتورسواری را کاملا تامین نکرده اید اقدام به رانندگی با سرعت بالا نکنید.

 

هشدار:

18-

 

ابتدا تصاویر بسیار دلخراشی از عواقب سرعت بالا را به نمایش گذاشته ایم.

 

تصاویر به ترتیب صحنه های دلخراشتری را نشان می دهد

 

 

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

 

 

 

 

1- سوخت:

 

برای دست پیدا کرده به قدرت و گشتاور بیشتر همیشه کیفیت و درجه اشتعال سوخت از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. برای دسترسی پیدا کردن به سرعت بالاتر همواره بهتر است به جای بنزین های معمولی از بنزین های سوپر که دارای درجه اشتعال بالاتری هستن و اکتان آنها بیشتر می باشد استفاده کنید. تمیز بودن بنزین خود بسیار با اهمیت است زیرا زنگار هایی که درون باک ایجاد می شود باعث می گردد تا اکتان بنزین کاهش پیدا کند و همینطور زنگار ها با بنزین واکنش داده و اثرات زیست محیطی خطرناکی را ایجاد می کنند که اکثرا باعث ایجاد سرطان می گردند. برای تمز کردن بنزین بهتر است از فیلتر های کاغذی درجه یک استفاده کنید تا بزین را به خوبی پاک سازی کند. فیلتر های کاغذی را باید در هر 3000 کیلومتر و یا معادل هر 10 بار سوخت گیری تعویض نمائید.

 

تزریق گاز نیتروژن:

در موتورسیکلتها برای آنکه شتاب بشدت افزایش یابد با تزریق گاز نیتروژن به درون سیلندر میزان شدت گشتاور را بالا می برند.

اخطار:

میزان حجم و ترکیب هیدروژن دارای محاسباتی دقیق است و هر گونه اشتباهی باعث انفجار و وارد آمدن خسارات جانی می گردد.

 

2- شمع:

 

شمع یکی از مواردی است که در بهتر سوختن بنزین کمک بسیاری می کند شمع های معمولی که در ولتاز 50.000 ولتی ایجاد جرقه می نمایند همواره جرقه های کوچکی را ایجاد می کنند. هرچقدر میزان جرقه بزرگتر باشد سوخت وارد شده در محفظه سیلندر کامل تر دچار انفجار شده و در نتیجه مصرف سوخت و قدرت و گشتاور افزایش پیدا می کند. بهترین شمع ها شمع های سوزنی ( EIX-D8 ) با یک الی چهار الکترود هستند که می توانند جرقه هایی تا 10 برابر بزرگتر از شمع های معمولی ( D8RTC ) را ایجاد کنند. تنظیم نبودن پلاتین های شمع خود باعث کاهش راندمان می گردد و جرقه های کوچکی را ایجاد می کند. شمع ها باید در موتورسیکلت ها پس از هر 10.000 کیلومتر تعویض گردند.

توجه: شمع های سوزنی ویژه موتورسیکلت ها با کد استاندارد EIX-D8 می باشند.

تفاوت در شمع های معمولی و سوزنی

 

 

3-فیلتر هوا و کاربراتور:

 

کیفیت و پاک بودن و مخلوط مناسب هوا و بنزین همیشه از اهمیت بیشتری برخوردار بوده زیرا اگر میزان نسبت ترکیب هوا و بنزین همواره مناسب نباشد و کاربراتور به خوبی این ترکیب را انجام ندهد نقطعه اشتعال سوخت کاهش پیدا نموده و در نتیجه انفجار صورت گرفته در محفظه سیلندر ضعیف می باشد و قرت و گشتاور کاهش پیدا می کند. هر چقدر فیلتر هوا توانایی تصویه هوای عبوری را از گرد و غبار های موجود معلق را بهتر انجام دهد کیفیت سوخت حاصل شده بالا تر می رود همین امر در زمانی که فیلتر هوا کثیف گردد باعث میگردد سطح هوای عبوری از فیلتر کاهش یابد و در نتیجه میزان ترکیب هوا و بنزین تغییر کند.

همواره توضیه می شود فیلتر ها را در هر 5000 کیلومتر با غوطه ور کردن فیلتر هوا در بنزین تمیز نمائید و کاربراتور را در هر 12.000 کیلومتر تمیز کنید البته برای تمیز نگه داشتن کاربراتور بهتر است قبل از ورود بنزین به کاربراتور از یک فیلتر کاغذی استاندارد و درجه یک استفاده نمائید.

امروزه برای افزایشت گشتاور در موتورسیکلتها و کاهش مصرف سوخت دیگر کاربراتور از رده خارج شده و سیستم های جدید و مدرن EFI یا همان انژکتور ها را بر روی موتورسیکلتهای گران قیمت و باکیفیت نصب می کنند.

 

 

4- گریس و تنظیم:

 

روانکاری قسمت های متحرک موتورسیکلت بسیار با اهمیت است زیرا که در صورت عدم روان کاری قسمت های متحرک اسطحکاک به وجود آمده باعث کاهش سرعت و شتاب می گردد. همیشه بایستی توپی های چرخ ها را با بهترین نوع گریس های نسوز در هر 5000 کیلومتر آغشتهکنید حتما دوشاخ عقب و گردن فرمان را هم در هر 10.000 کیلومتر گریس کاری نماوید. زنجیر چرخ موتورسیکلت همیشه باید به میزان 1.5 الا 2.5 سانیمتر آزاد باشد و زنجیر چرخ را همیشه با اسپری های تمیز کننده زنجیر چرخ تمیز کنید و یا با روغن موتور های تمیز در هر 1000 کیلومتر آغشته نماید.

 

 

5- اگزوز و فیلر ها:

 

فیلر های موتورسیکلت در تعیین شتاب و سرعت نقش بسزایی دارند. عدم تنظیم بودن فیلر ها باعث می گردد تا توان و کارایی انجین موتورسیکلت کاهش پیدا کند. اگزوز خود به تنهایی قطعه ای است که در میزان شتاب و نفس هر وسیله نقلیه ای تاثیر بسزا دارد. اگزوز هایی که حجم خروجی دود حاصل از سوخت را بهتر و بیشتر  و سریعتر خارج می کنند باعث می گردند تا قدرت و شتاب تا 20% الی 50% افزایش یا کاهش پیدا نماید. البته امروزه به دلیل اثرات زیست محیطی که ذرات معلق در اثر سوختن بنزین ایجاد می شود را به واسطه کاتالیزورهایی در محفظه خمره اگزوز فیلتر می کنند. این کاتالیزورها خود یکی از دلایل کاهش  سرعت خروج دود و در نتیجه کاهش  گشتاور و قدرت هستند. توجه به این نکته که اگر کاتالیزور ها را از درون اگزوز خارج نمائید هم به خود و هم به سایر موجودات زنده خیانت نموده و عملا موجب قتل تدریجی آنها می شوید.

 

6- وزن و شیب:

 

یکی دیگر از عوامل محم در افزایش سرعت وزن موتورسیکلت و سرنشین می باشد. هرچقدر وزن کاهش پیدا نماید در نتیجه سرعت نیز افزایش پیدا می کند. شیب مسر در هنگام موتورسواری بسیار مهم می باشد. شیب های موافق جهت حرکت باعث افزایش سرعت نیز می گردند.

 

 

7- لباس:

 

یکی از مسائلی که افراد کمتر به آن توجه دارند لباس موتورسواری می باشد. لباس ها خود به دلیل منافظی که دارند جریان هوا را در خود جذب نموده و همچون یک بادبان جلوی سرعت را می گیرند. لباس های موتور سواری جریان باد را به واسطه سطح و بافت ریزی که دارند جذب نکرده و باعث می گردند تا همچون یک ماهی که دارای پولک است سرعت شما افزایش یابد. شکل کلاه موتورسواری بسیار مهم می باشد. کلاه های موتورسواری که در جهت سرعت های بالا استفاده می شوند کلاه های 3/4 ( سه چهارم ) می باشند که با دارا بودن شکل آیرو دینامیکی خود باعث می گردند تا جربان هوای عبوری را شکافته و سرعت شما افزایش یابد.

 

کلاه موتورسواری

لباس موتورسواری

 

 

9- آیرو دینامیک:

 

شکل آیرو دینامیکی موتورسیکلت بسیار مهم می باشد. هر چقدر ارتفاع موتورسیکلت از سطح زمین کمتر باشد و شکل موتورسیکلت به صورت یک پیکان باشد ( توجه به شکل زیر ) سرعت افزایش پیدا می کند. و هرچقدر سطح کناره های موتورسیکلت توسط کایت های با کیفیت پوشیده شده باشد جریان هوا کمتر به درون قطعات وارد شده و در نتیجه سرعت افزایش پیدا می کند.

آیرو دینامیک در موتورسیکلت

 

 

8- گیربکس:

 

به طور معمول بر اساس کلاس و رده موتورسیکلت ها گیر بکس های متفاوتی را بر روی موتورسیکلتها قرار می دهند معمولا گیر بکس های موتورسیکلت های درون شهری قدرتی هستند و برای حداکثر سرعت 95km/h طراحی شده اند اما برخی از شرکت ها اقدام به قرار دادن گیربکس های 5 دنده یا 6 دنده بر روی موتورسیکلتهای درون شهری می کنند تا اگر شخص بخواهد باسرعت بالاتری رانندگی کند با افزایش حجم سیلندر مثلا از 200cc به 250cc بتواند در دنده 5 یا 6 میزان حدودا 5% الی 10% سرعت را افزایش دهد البته باید به این نکته توجه کرد که تداد دنده های بیشتر به معنای سرعت بالاتر نخواد بود بلکه تعداد دنده بیشتر در کنترل تقسیم سرعت و قدرت باعث کاهش مصرف بهینه سوخت موثر بوده و باعث می گردد تا در سرعت های بالا 80KM میزان لرزش کاهش پیدا نموده و انجین به صورت نرم تری کار کند . که این کار می بایستی به شیوه صحیح و فنی توسط افراد خبره همچون تراش کاران صورت بگیرد.

 

 

10- چرخ دنده ها:

 

چرخ دنده هایی که بر روی شافت گیربکس در برون از انجین قرار دارد و چرخ دنده عقب که بر روی چرخ  وجود دارند و به خورشیدی ها معروف هستند تا تغییر اندازه آنها می توان میزان سرعت و قدرت را افزایش داد. به گونه ای که هرچقدر خورشیدی جلو بزرگتر گردد و یا خورشیدی عقب کوچکتر گردد سرعت فزایش پیدا می کند و بر عکس هرچقدر خورشیدی جلو کوچکتر و خورشیدی عقب بزرگتر گردد قدرت بسیار افزایش می یابد.

جهت تعویض خورشیدی های پیشنهاد می گردد برای افزایش سرعت و شتاب خورشیدی جلو را فقط یک شماره بزرگ و یا خورشیدی عقب را یک شماره کوچک نمائید. برای افزایش قدرت خورشیدی عقب را می توانید تا دو شماره بزرگ نمائید.

 

توجه:

 با تعویض خورشیدی ها باید به این نکته دقت کرد که با اعمال تغییرات برای افزایش سرعت قدرت به حد چشم گیری کاهش می یابد و برعکس با افزایش قدرت  به حد نسبی سرعت کاهش پیدا می کند.

 

هشدار:

تغییر غیر اصولی خورشیدی ها باعث افزایش فشار به میل لنگ و شاتون و گیربکس می گردد و در نتیجه انجین دچار آسیب های جدی می گردد.

 

محاسبه اندازه خورشیدی

 

 

 

 

آشنایی با راه های افزایش سرعت و قدرت در موتورسیکلت ها

5 تصور نادرست افراد از موتورسیکلت ها

سیستم انژکتور  یا EFI چیست؟

مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک ها

عواملی که باعث خرابی سوپاپ ها می شوند

متن قولنامه خرید و فروش موتورسیکلت


نام: 2633
ایمیل:
سایت:


باسط 1396/01/05

چیکار کنم شتاب و سرعت موتورم افزایش پیدا کنه خورشیدی ها رو چطور عوض کنم


قاسم 1396/01/02

باتشکرازپاسخگویی شما. گیربکس 6دنده اکسل125ازکی میتونم بگیرم اگرشماره ای داریدبدید ممنون.

اطلاعی در باره محل تهیه نداریم.

دوستانی ک اینجا هستن اگرتاحالا گیربکس 6دنده روی هارتفورد200انداختن وجواب داده منوراهنمایی کنن0917270****اینم شمارم تلگرام وواتساب


قاسم 1396/01/01

سلام خسته نباشید من ی تریل هارتفورد200دارم همونای ک دست ناجاهست.میخوام گیربکس 6دنده هوندااکسل 125بندازم روش دوستان گذاشتن جواب داده.ازونجایی ک الان دنده4یکم صدامیده میخوام یدفعه دیگه عوض کنم.میخوام ببینم نظرشماچیه ایاسرعت وقدرت بطورچشمگیرافزایش پیدامیکنه؟البته باکاربرات زاپنی

انتظار افزایش سرعت محسوس نداشته باشید. قدرت بهبود می یابد.


1

باسط 1395/12/30

من یه موتور150هوندا دارم خورشیدی عقبش38بودکردمش36جلو15بودکردم16بازم از بقیه 150ها عقب میفته چبکار کنم سرعتش بیشتر شه

زمانی که خورشیدی عقب را کوچک میکنید میزان گشتاور کاهش پیدا میکند به همین شتاب اولیه آن کاهش یافته و قدرت هم کم میگردد. شما به صورت غیر اصولی نسبت خورشیدی موتورسیکلت را تغییر داده ایده همین امر باعث افزایش فشار به انجین شما شده و به مرور زمان باید به فکر تعمیر کل انجین باشید.


1

mahdi 1395/12/29

سلام من همه ی این راهکار ها رو رفتم هیچی روغن خوب سوخت خوب و همه کاری کردم درست نشد ابندی درست شده تمام تنظیمات درست کردم ولی از یک موتور کهنه میفته عقب چیکار کنم به تمام هشتار ها هم گوشدادم موتوم بلوچ۱۲۵ و۵دنده و انجین برزک و قدرت مند ولی انگار قدرت نداره با تشکر درست جواب منوبدیم ممنون میشم

بهتر است به فکر تعویض و خرید یک موتورسیکلت دیگر باشید.


1

بصیر 1395/12/28

سلام من موتور دویست زمرد دارم قدرتش خوبه ولی سرعتش کمه باید چه کار کنم؟

برای سرعت بیشتر باید به فکر موتورسیکلت دیگری باشد.


نوید 1395/12/26

میشه باتراش کاری بدون تعویض سیلندر پیستون 10سیسی بزرگ تر بزاری

بله میتوان اما میزان کورس پیستون باید یکسان باشد. 10cc هیچ تغییری در قدرت و گشتاور ایجاد نخواد کرد و تنها مصرف سوخت بیشتر میگردد.


محمد 1395/12/26

با عرض سلام من یدونه موتور هیوسانگ تریل 125 دارم.از لحاظ قدرت سرعت ضعیفه.میتوانم موتور خودشو تقویت کنم یا کامل موتورشو عوض کنم 150 یا 200 بیندازم؟لطفا راهنمایی کنید.... باتشکر

برای تریل ها باید کل انجین را تغییر دهید ( تغییر انجین به معنای حجم سیلندر بیشتر، گیربکس قویتر، تغییر اندازه سوپاپها، تغییر سیستم تایم می باشد.)


حسن 1395/12/25

سلام،من موتورم delta160ccهست ۱۱۰تا بیشتر نمیره مشکلش چیه؟

مشکلی ندارد.


علی 1395/12/21

س.فقط یک راه در حالت معمولی است و فقط این راه تعویض گیربگس موتور 200 در گیربگس موتور 180 قدیمی.دومین راه استفاده از سیلندر جدید 250 روی موتور 200 است


جواد 1395/12/20

پیشرو گلد200 انجینش با تریل روان یکیه ولی شما میگین گیریبکسش فرق میکنه خواستم بدونم کیریبکسش ضعفتر یعنی یا نه؟

شکل ظاهری انجین یکی می باشد. اما ضریب گیربکس، میزان کورس پیستون، اندازه سوپاپها، میزان تراکم سیلندر آنها با هم متفاوت است. قدرت تریل روان 15.4 اسب بخار است و قدرت تریل 200 گلد پیشرو 12.6 اسب بخار می باشد.


جواد 1395/12/17

داداش یعنی گیربکس مونور من از گیریبکس تریل روان ضعیفتر؟

نام و مدل موتورسیکلت خود را بیان کنید


جواد 1395/12/15

خب داداش مگه هرچی چرخ بزرگتر باشه سرعتش بیشتر نمیشه؟

هرچقدر چرخ بزرگتر شود میزان تحمل وزن در آن بیشتر میگردد و قدرت افزایش ( خورشیدی عقب هم باید متناسب با آن بزرگتر گردد)  پیدا میکند. اگر دقت کرده باشید در موتورسیکلتهای اسپرت و سوپر اسپرت چرخ های 15 الی 16 اینچی استفاده میشود. در صورتی که چرخ را بزرگتر کنید و خورشیدی ثابت بماند شرعت نسبتا افزایش می یابد اما چندان محسوس نیست.

داداش طبق گفته شما اگه چرخ عقب از سایز 17 به18 تبدیل کنم سرعتش کم میشه

در صورت ثابت بودن خورشیدی قدرت موتور کاهش پیدا می کند. و نسبتا سرعت افزایش پیدا می نماید اما محسوس نیست.

حالا واسه کم نشدن سرعت خورشیدی عقب چند شماره کوچکتر باید بندازم؟

برای کم نشدن قدرت باید خورشیدی را بزرگتر نمائید.


جواد 1395/12/15

عزیز همونطورکه خدمتتون عرض کردم بنده یه تریل پیشرو 200 دارم که قصد دارم چرخای عقب و جلوشو مال تریل روان بندازم بنظرشما واسه موتور مشکلی پیش نمیاد ممنون

وقتی نسبت چرخ عقب از 17 ایچ به 18 اینچ تغییر میکند باید بدانید به دلیل عدم تغییر این نسبت و میزان گشتاور نسبت چرخ به خورشیدی عقب تغییر کرده و با کاهش سرعت دچار خواهید شد.


حسین 1395/12/15

سلام‌من یه تکتاز ۱۳۵ دارم وقتی با هوندا ۱۲۵ کورس میزارم اول موتورم میر جلو ولی از یه جایی ب بعد انگار گازش گیر میکن و بیشتر دیگ گاز نمیخور و موتور زور میزن و عقب میفت میخوام بدونم مشکل از چی ک اینجوری میش و باید چکار کنم ؟

مشکلی ندارد. بخاطر نوع سیستم گیربکس موتورسیکلت شما است.


Erfan 1395/12/14

سلام من موتورم 150 هندا هستش و خورشیدی عقب رو 34 و جلو 15 کردم اولش عقب 40 بود،ایا الان به انجین فشار میاد؟

مشخصات موتورسیکلت خود را در قسمت محاسبات نسبت خورشیدی وارد نمائید و تغییرات را مشاهده کنید. میزان کاهش قدرت به معنای میزان فشار به موتورسیکلت می باشد.


Sajjad 1395/12/13

سلام من یک موتور 125 دارم میخوام 150 کنمش لطفا اگه میشه توضیح بدید چطوری باید 150 کنم؟؟؟؟

به تراشکاری مراجعه نمائید.


محمد 1395/12/12

سلام من موتور 125 سی سی دارم از وقتی خورشیده ی 16 انداخته ام موتورم یه خورده شتابش کم شده باید چیکار کنم

راهی جز تعویض خورشیدی به T15 ندارید.


جواد 1395/12/10

سلام من یه تریل پیشرو 200 دارم انجینش با انجین تریل روان یکیه بنظر شما شمع سوزنی ایریدیوم بندازم روش برقش جواب میده ممنون؟

انجین از نظر ظاهری یکی است و سیستم گیربکس کاملا متفاوت. شمع های سوزنی مشکلی ندارند.


علی 1395/12/06

با عرض سلام وخسته نباشید به همه دسدن درکاران ●موتوری دارم تکتاز مدل ۹۴ او بیشتر از۱۱۰ نمیره مشکل چیه لطفا راهنمایی کنید●

مشکلی ندارد و کاملا سالم است. نهایت سرعت انتظار را دارد.