آموزش سرویس و نگهداری خودرو

موضوعات آموزش

ورود به سیستم

سایر مطالب

رادیو موزیک آنلاین

مجوزها

logo-samandehi

تبلیغات

دانلود کتاب آموزش فوکوس، نورسنجی، هیستوگرام و شارپنس در دوربین های دیجیتال نیکون

جذابترین های این بخش

مطالب هم شاخه

آیا میدانستید؟

خدمات

گزارشات

سیستم عامل: Unknown OS Platform
مرورگر شما: Unknown Browser
کشور شما: United States
موقعیت شما: 54.91.121.255

بازدید دیروز: 0
بازدید کننده دیروز: 0
بازدید امروز: 731
بازدید کننده امروز: 443
بازدید کل تا به امروز: 2976507

GPS آنلاین

مسیر یاب آنلاین آسان

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای مدار سیم کشی برق موتورسیکلت

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت آپاچی 180 و آپاچی 160

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت تریل سوزوکی

تبلیغات

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت هندا

آموزش > آموزش سرویس و نگهداری خودرو >  موتورسیکلت > 

آشنایی با راه های افزایش سرعت و قدرت در موتورسیکلت ها + بروز شد

عشق به دست یابی سرعت هر چه بیشتر امری است که هر فردی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. دستیابی زمانی کمتر به شتاب اولیه از صفر تا صد چیزی است که هر شخصی که دارای موتورسیکلت و یا هر خودرویی باشد برای آن بسیار با اهمیت و لذت بخش است. امروز می خواهی 10 راه حل جهت افزایش سرعت در موتورسیکلتها را بیان کنیم پس در ادامه همراه ما باشید.

 

یکی از بیشترین سوالاتی که طی دو سال گذشته تا کنون از ما شده است راه های افزایش بهبود در شتاب اولیه و سرعت می باشد. هر چند رانندگی با سرعت های بالا نیازمند درک مهمی از بسیاری از مسائل ایمنی و فنی می باشد. ما در اینجا راه های بهبود شتاب و سرعت را بیان می کنیم و امید واریم تا زمانی که به ترتیب گواهینامه، بیمه، افزایش مهارت رانندگی، لوازم ایمنی موتورسواری را کاملا تامین نکرده اید اقدام به رانندگی با سرعت بالا نکنید.

 

هشدار:

18-

 

ابتدا تصاویر بسیار دلخراشی از عواقب سرعت بالا را به نمایش گذاشته ایم.

 

تصاویر به ترتیب صحنه های دلخراشتری را نشان می دهد

 

 

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

تصادف موتورسیکلت

 

 

توجه:

به دلیل آنکه سوالات بسیار زیادی در رابطه با عدم سرعت حداکثر در موتورسیکلتها در طی چند سال گذشته ارسال گردیده است ابتدا مختصری از بخش سرعت در مطلب "5 تصور نادرست افراد از موتورسیکلت ها" را بیان نموده و سپس به ادامه مطلب می پردازیم.

 

اکثر افراد بدون دانش فنی و بدون شناخت و آگاهی از رده و کلاس موتورسیکلت های خود بعضا برای خود نمایی می گویند که موتورسیکلت 125cc من با سرعت بیشتر از 140 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد. این در حالی است که تمامی موتورسیکلت های درون شهری مونتاژ ایران و یا حتی شرکت های دیگری چون هندا، یاماها، سوزوکی، کاوازاکی، بی ام دابلیو، کی تی ام و ... همگی از یک استاندارد پیروی می کنند. تمامی موتورسیکلت های درون شهری بر اساس رده بندی و رتبه آنها حداکثر برای سرعت 140 کیلومتر بر ساعت طراحی و تولید گردیده اند که بسته به قوانین جاری هر کشور و شرایط مسیرهای تردد درون شهری و برون شهری حداکثر سرعت موتورسیکلت های تولید شده جهت بازار کشور مقصد متغیر می باشد. برای نمونه در کشور آلمان هیچ گونه محدودیت سرعتی جهت تردد در اتوبان ها وجود ندارد و اکثر شرکت های تولید کنند خودرو و موتورسیکلت کلیه محصولات خود را جهت تست حداکثر سرعت در آلمان انجام می دهند البته طی شرایط خاص. در کشور ایران حداکثر سرعت محصولات به شرح جدول زیر می باشد.

 

رده بندی موتورسیکلت های درون شهری
 گروه  حداکثر قدرت
اسب بخار
حداکثر سرعت
کیلومتر بر ساعت
حجم سیلندر
سی سی
 مثال
سبک  8 75  50cc - 125cc ویو، اسکوتر
متوسط  10 95  110cc - 150cc طرح هندا
سنگین 12 100  125cc - 250cc  طرح هندا
طرح اسپرت 15 120 180cc - 250cc  آپاچی، پالس

 

لازم به ذکر است شرکت های منتاژ کننده موتورسیکلت در ایران برای آنکه بتوانند مشتریانی جذب کنند اقدام به راه حلی برای افزایش سرعت موتورسیکلت های درون شهری نموده اند. که آن هم ایجاد خطا در به نمایش گذاشتن سرعت توسط کیلومتر می باشد به این گونه که از سرعت 95 کیلومتر بر ساعت به بالا دیگر سرعت واقعی نشان داده نمی شود.

برای نمونه کیلومتر های موتورسیکلت های 125cc معمولا به دو صورت خطا دارند در مدل عقربه ای به دلیل کاهش طول فنر عقربه با افزایش میزان سرعت از 95km واقعی را تا 120km غیر واقعی نشان داده می شود و در کیلومتر های دیجیتال به ازای هر یک کیلومتر سرعت بیش از 95 کیلومتر بر طبق برنامه ریزی مدار الکترونیکی ECU به صورت خودکار میزان سرعت نمایش داده شده را افزایش می دهد به گونه ای که مثلا اگر سرعت حقیقی شما 100 کیلومتر بر ساعت بود کیلومتر سرعت غیر واقعی 105 کیلومتر بر ساعت را نشان می دهد و یا در مثالی دیگر اگر سرعت واقعی شما 105 کیلومتر بر ساعت بود سرعت شما 112 کیلومتر بر ساعت نشان داده می شود همین رویه ادامه دارد تا جایی که سرعت موتور ثابت می گردد.

 

این امر باعث شده تا افراد تصور کنند موتورسیکلت مثلا 125cc طرح هندای آنها سرعت بیش از 120km/h داشته اما حداکثر سرعت آن تا 108km/h می باشد. همین امر در کیلومترهای خودروهایی بخصوص پراید، سمند، پزو405، پژو پارس و ... که در ایران منتاژ میگردند هم وجود دارد و عمل افزایش سرعت مجازی در سرعت های بالای 100km/h اتفاق می افتد. 

 

برای بدست آوردن سرعت حقیقی و واقعی خود تنها می توانید از GPS های آنلاین با دقت خطای کمتر از 1 متر سرعت را محاسبه نمائید و یا از طریق رابطه زیر سرعت را محاسبه یا از طریق تقسیم فاصله (برحسب کیلومتر) به زمان طی شده (برحسب ساعت) میزان سرعت حداکثر را محاسبه نمایید.

 

مثال 1: شما یک فاصله 100 کیلومتری را در مدت زمان 2 ساعت و 30 دقیقه طی نموده اید. حال به صورت زیر حداکثر سرعت خود را محاسبه نمائید.

100km÷2.5h=40km/h

مثال 2: شما یک فاصله 30 کیلومتری را در مدت زمان 30 دقیقه طی نموده اید. حال به صورت زیر حداکثر سرعت خود را محاسبه نمائید.

(1h=60min) ==> 30min=0.5

30km÷0.5h=60km/h

مثال 3: شما یک فاصله 15 کیلومتری را در مدت زمان 20 دقیقه طی نموده اید. حال به صورت زیر حداکثر سرعت خود را محاسبه نمائید.

(1h=60min) ==> 20min=0.333

15km÷0.333h=45km/h

 

 

 

1- سوخت:

 

برای دست پیدا کرده به قدرت و گشتاور بیشتر همیشه کیفیت و درجه اشتعال سوخت از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. برای دسترسی پیدا کردن به سرعت بالاتر همواره بهتر است به جای بنزین های معمولی از بنزین های سوپر که دارای درجه اشتعال بالاتری هستن و اکتان آنها بیشتر می باشد استفاده کنید. تمیز بودن بنزین خود بسیار با اهمیت است زیرا زنگار هایی که درون باک ایجاد می شود باعث می گردد تا اکتان بنزین کاهش پیدا کند و همینطور زنگار ها با بنزین واکنش داده و اثرات زیست محیطی خطرناکی را ایجاد می کنند که اکثرا باعث ایجاد سرطان می گردند. برای تمز کردن بنزین بهتر است از فیلتر های کاغذی درجه یک استفاده کنید تا بزین را به خوبی پاک سازی کند. فیلتر های کاغذی را باید در هر 3000 کیلومتر و یا معادل هر 10 بار سوخت گیری تعویض نمائید.

 

تزریق گاز نیتروژن:

در موتورسیکلتها برای آنکه شتاب بشدت افزایش یابد با تزریق گاز نیتروژن به درون سیلندر میزان شدت گشتاور را بالا می برند.

اخطار:

میزان حجم و ترکیب هیدروژن دارای محاسباتی دقیق است و هر گونه اشتباهی باعث انفجار و وارد آمدن خسارات جانی می گردد.

 

2- شمع:

 

شمع یکی از مواردی است که در بهتر سوختن بنزین کمک بسیاری می کند شمع های معمولی که در ولتاز 50.000 ولتی ایجاد جرقه می نمایند همواره جرقه های کوچکی را ایجاد می کنند. هرچقدر میزان جرقه بزرگتر باشد سوخت وارد شده در محفظه سیلندر کامل تر دچار انفجار شده و در نتیجه مصرف سوخت و قدرت و گشتاور افزایش پیدا می کند. بهترین شمع ها شمع های سوزنی ( EIX-D8 ) با یک الی چهار الکترود هستند که می توانند جرقه هایی تا 10 برابر بزرگتر از شمع های معمولی ( D8RTC ) را ایجاد کنند. تنظیم نبودن پلاتین های شمع خود باعث کاهش راندمان می گردد و جرقه های کوچکی را ایجاد می کند. شمع ها باید در موتورسیکلت ها پس از هر 10.000 کیلومتر تعویض گردند.

توجه: شمع های سوزنی ویژه موتورسیکلت ها با کد استاندارد EIX-D8 می باشند.

تفاوت در شمع های معمولی و سوزنی

 

 

3-فیلتر هوا و کاربراتور:

 

کیفیت و پاک بودن و مخلوط مناسب هوا و بنزین همیشه از اهمیت بیشتری برخوردار بوده زیرا اگر میزان نسبت ترکیب هوا و بنزین همواره مناسب نباشد و کاربراتور به خوبی این ترکیب را انجام ندهد نقطعه اشتعال سوخت کاهش پیدا نموده و در نتیجه انفجار صورت گرفته در محفظه سیلندر ضعیف می باشد و قرت و گشتاور کاهش پیدا می کند. هر چقدر فیلتر هوا توانایی تصویه هوای عبوری را از گرد و غبار های موجود معلق را بهتر انجام دهد کیفیت سوخت حاصل شده بالا تر می رود همین امر در زمانی که فیلتر هوا کثیف گردد باعث میگردد سطح هوای عبوری از فیلتر کاهش یابد و در نتیجه میزان ترکیب هوا و بنزین تغییر کند.

همواره توضیه می شود فیلتر ها را در هر 5000 کیلومتر با غوطه ور کردن فیلتر هوا در بنزین تمیز نمائید و کاربراتور را در هر 12.000 کیلومتر تمیز کنید البته برای تمیز نگه داشتن کاربراتور بهتر است قبل از ورود بنزین به کاربراتور از یک فیلتر کاغذی استاندارد و درجه یک استفاده نمائید.

امروزه برای افزایشت گشتاور در موتورسیکلتها و کاهش مصرف سوخت دیگر کاربراتور از رده خارج شده و سیستم های جدید و مدرن EFI یا همان انژکتور ها را بر روی موتورسیکلتهای گران قیمت و باکیفیت نصب می کنند.

 

 

4- گریس و تنظیم:

 

روانکاری قسمت های متحرک موتورسیکلت بسیار با اهمیت است زیرا که در صورت عدم روان کاری قسمت های متحرک اسطحکاک به وجود آمده باعث کاهش سرعت و شتاب می گردد. همیشه بایستی توپی های چرخ ها را با بهترین نوع گریس های نسوز در هر 5000 کیلومتر آغشتهکنید حتما دوشاخ عقب و گردن فرمان را هم در هر 10.000 کیلومتر گریس کاری نماوید. زنجیر چرخ موتورسیکلت همیشه باید به میزان 1.5 الا 2.5 سانیمتر آزاد باشد و زنجیر چرخ را همیشه با اسپری های تمیز کننده زنجیر چرخ تمیز کنید و یا با روغن موتور های تمیز در هر 1000 کیلومتر آغشته نماید.

 

 

5- اگزوز و فیلر ها:

 

فیلر های موتورسیکلت در تعیین شتاب و سرعت نقش بسزایی دارند. عدم تنظیم بودن فیلر ها باعث می گردد تا توان و کارایی انجین موتورسیکلت کاهش پیدا کند. اگزوز خود به تنهایی قطعه ای است که در میزان شتاب و نفس هر وسیله نقلیه ای تاثیر بسزا دارد. اگزوز هایی که حجم خروجی دود حاصل از سوخت را بهتر و بیشتر  و سریعتر خارج می کنند باعث می گردند تا قدرت و شتاب تا 20% الی 50% افزایش یا کاهش پیدا نماید. البته امروزه به دلیل اثرات زیست محیطی که ذرات معلق در اثر سوختن بنزین ایجاد می شود را به واسطه کاتالیزورهایی در محفظه خمره اگزوز فیلتر می کنند. این کاتالیزورها خود یکی از دلایل کاهش  سرعت خروج دود و در نتیجه کاهش  گشتاور و قدرت هستند. توجه به این نکته که اگر کاتالیزور ها را از درون اگزوز خارج نمائید هم به خود و هم به سایر موجودات زنده خیانت نموده و عملا موجب قتل تدریجی آنها می شوید.

 

6- وزن و شیب:

 

یکی دیگر از عوامل محم در افزایش سرعت وزن موتورسیکلت و سرنشین می باشد. هرچقدر وزن کاهش پیدا نماید در نتیجه سرعت نیز افزایش پیدا می کند. شیب مسر در هنگام موتورسواری بسیار مهم می باشد. شیب های موافق جهت حرکت باعث افزایش سرعت نیز می گردند.

 

 

7- لباس:

 

یکی از مسائلی که افراد کمتر به آن توجه دارند لباس موتورسواری می باشد. لباس ها خود به دلیل منافظی که دارند جریان هوا را در خود جذب نموده و همچون یک بادبان جلوی سرعت را می گیرند. لباس های موتور سواری جریان باد را به واسطه سطح و بافت ریزی که دارند جذب نکرده و باعث می گردند تا همچون یک ماهی که دارای پولک است سرعت شما افزایش یابد. شکل کلاه موتورسواری بسیار مهم می باشد. کلاه های موتورسواری که در جهت سرعت های بالا استفاده می شوند کلاه های 3/4 ( سه چهارم ) می باشند که با دارا بودن شکل آیرو دینامیکی خود باعث می گردند تا جربان هوای عبوری را شکافته و سرعت شما افزایش یابد.

 

کلاه موتورسواری

لباس موتورسواری

 

 

9- آیرو دینامیک:

 

شکل آیرو دینامیکی موتورسیکلت بسیار مهم می باشد. هر چقدر ارتفاع موتورسیکلت از سطح زمین کمتر باشد و شکل موتورسیکلت به صورت یک پیکان باشد ( توجه به شکل زیر ) سرعت افزایش پیدا می کند. و هرچقدر سطح کناره های موتورسیکلت توسط کایت های با کیفیت پوشیده شده باشد جریان هوا کمتر به درون قطعات وارد شده و در نتیجه سرعت افزایش پیدا می کند.

آیرو دینامیک در موتورسیکلت

 

 

8- گیربکس:

 

به طور معمول بر اساس کلاس و رده موتورسیکلت ها گیر بکس های متفاوتی را بر روی موتورسیکلتها قرار می دهند معمولا گیر بکس های موتورسیکلت های درون شهری قدرتی هستند و برای حداکثر سرعت 95km/h طراحی شده اند اما برخی از شرکت ها اقدام به قرار دادن گیربکس های 5 دنده یا 6 دنده بر روی موتورسیکلتهای درون شهری می کنند تا اگر شخص بخواهد باسرعت بالاتری رانندگی کند با افزایش حجم سیلندر مثلا از 200cc به 250cc بتواند در دنده 5 یا 6 میزان حدودا 5% الی 10% سرعت را افزایش دهد البته باید به این نکته توجه کرد که تداد دنده های بیشتر به معنای سرعت بالاتر نخواد بود بلکه تعداد دنده بیشتر در کنترل تقسیم سرعت و قدرت باعث کاهش مصرف بهینه سوخت موثر بوده و باعث می گردد تا در سرعت های بالا 80KM میزان لرزش کاهش پیدا نموده و انجین به صورت نرم تری کار کند . که این کار می بایستی به شیوه صحیح و فنی توسط افراد خبره همچون تراش کاران صورت بگیرد.

 

 

10- چرخ دنده ها:

 

چرخ دنده هایی که بر روی شافت گیربکس در برون از انجین قرار دارد و چرخ دنده عقب که بر روی چرخ  وجود دارند و به خورشیدی ها معروف هستند با تغییر اندازه آنها می توان میزان سرعت و قدرت را افزایش داد. به گونه ای که هرچقدر خورشیدی جلو بزرگتر گردد و یا خورشیدی عقب کوچکتر گردد سرعت افزایش پیدا می کند و بر عکس هرچقدر خورشیدی جلو کوچکتر و خورشیدی عقب بزرگتر گردد قدرت بسیار افزایش می یابد.

جهت تعویض خورشیدی های پیشنهاد می گردد برای افزایش سرعت و شتاب خورشیدی جلو را فقط یک شماره بزرگ و یا خورشیدی عقب را یک شماره کوچک نمائید. برای افزایش قدرت خورشیدی عقب را می توانید تا دو شماره بزرگ نمائید.

 

توجه:

 با تعویض خورشیدی ها باید به این نکته دقت کرد که با اعمال تغییرات برای افزایش سرعت قدرت به حد چشم گیری کاهش می یابد و برعکس با افزایش قدرت  به حد نسبی سرعت کاهش پیدا می کند.

 

هشدار:

تغییر غیر اصولی خورشیدی ها باعث افزایش فشار به میل لنگ و شاتون و گیربکس می گردد و در نتیجه انجین دچار آسیب های جدی می گردد.

 

محاسبه اندازه خورشیدی

 

 

11- زنجیر چرخ:

 

زنجیر چرخ ها به دلیل عدم روانکاری به موقع و افزایش وزن سرنشین و بار و به دلیل عبور با سرعت بالا از دست اندازها پس از هر 1000 کیلومتر علاوه بر تنظیم مجدد و روغن کاری در حدود 0.35 دچار کشیدگی شده و در هر 10.000 کیلومتر می بایستی زنجیر به طور کامل تعویض و خورشیدی های گیربکس و چرخ عقب به دلیل تیز شدن دندانه ها در هر 30.000 کیلومتر باید تعویض گردند. عدم تعویض زنجیر و خورشیدی باعث می گردد تا در طی دراز مدت (زنجیر چرخ 10.000 کیلومتر و خورشیدی 30.000 کیلومتر) نیروی انقال داده شده از گیربکس به چرخ عقب کاهش و در نتیجه میزان گشتاور کاهش پیدا کند لذا همین امر باعث میگردد تا موتورسیکلت دیگر با حداکثر سرعتی که قبلا تردد میکرده اکنون نتواند با آن سرعت تردد کند و به نهایت سرعت خود برسد. مثلا موتورسیکلتی 125cc که در زمان پس از طی مرحله آب بندی اصولی خود قادر بوده تا در شرایط شیب و باد موافق با یک سرنشین با حداکثر سرعت 110 کیلومتر بر ساعت حرکت کند اکنون پس از 10.000 کیلومتر با نهایت سرعت 101 کیلومتر حرکت می نمائید.

 

 

 

 

 

آشنایی با راه های افزایش سرعت و قدرت در موتورسیکلت ها

5 تصور نادرست افراد از موتورسیکلت ها

سیستم انژکتور  یا EFI چیست؟

مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک ها

عواملی که باعث خرابی سوپاپ ها می شوند

متن قولنامه خرید و فروش موتورسیکلت


نام: 8435
ایمیل:
سایت:


احمد 1398/01/31

سلام. من یه متور تیزپرتوس 150cc دارم. امروز اگزوزشو عوض کردم و اگزوز 200 انداختم. میخواستم بپرسم تاثیری در مصرف سوخت نداره؟ تقریبا چند درصد مصرف سوختش میره بالا؟

ارتباطی به مصرف سوخت ندارد.

دوم اینکه من شنیدم اگزوز 200 برای متورهای 125 . 150 باعث زودتر خراب شدن رینگ و پستون میشه، ایا صحت داره؟

تاثیری ندارد.

درکل بنظرتون کاره خوبیه اگزوز 200 انداختم؟

هیچ اثری ندارد زیرا اگزوز موتورسیکلتهای 125 و 150 و 200 طرح هندا یکی هستند.


Hossein 1398/01/31

سلام من به ترمین ۱۲۵ مدل ۸۹ دارم دیروز انجینش رو باز کردم گیربکس CDI 125 انداختم روش شاتون بزرگ هست پیستون هم میخوام شماره ۰.۵۰ بندازم بنظر شما اگه خورشیدی جلو رو ۱ سایز بزرگ تر کنم و پیچ هوا رو باز کنم سرعتش بیشتر میشه؟ الان ۱۲۵ تا راه میره

با توجه به صحبت های شما و محاسبات انجام شده توسط ما؛ انتظار بهبود محسوس پس از طی 1000 کیلومتر را نداشته باشید.


امیرحسین بایرامی 1398/01/30

سلام من یه آپاچی ۱۶۰ مدل ۹۵ دارم ۱۵۵۰۰راه رفته تو تعویض دنده برا دنده ۳ رفتم خیلی گیر داره و بزور میره خیلی هم صدا میده ولی یسری وقتا اینطوری میشه موتورسازی که میبرمش سوار میشه میگن اوکی به یه نفر دو نفرم نشون ندادم به چند نفر نشون دادم همینو میگن ولی نمیدونم مشکلش از چیه اگه مشکای نیست و اطلاعاتی دارید راهنمایی کنید ممنون میشم

موتورسیکلت شما مشکلی ندارد و ایراداتی که مطرح کرده اید بخاطر کیفیت روغن موتور است. پاسخ به سوالاتی که در بخش های نا بجا طرح گردند پاسخی داده نمی شود.


مهدی 1398/01/30

سلام مجدد میشه برام توضیح بدین چطوری خورشیدی جلو 17تایی موتور به جام شدن میرسونه موتور من خورشیدی 17 تایی هست اما هیچ فشاری روش نیست قبلا 15 تایی بود خیلی گار میخورد پیش تعمیرکار بردمش گفت باید خورشیدی جلو بزرگتر بشه

بزرگتر شدن خورشیدی جلو به معناط کاهش ضریب قدرت و افزایش ضریب نیروی وارد شده به گیبرکس است. در دراز مدت بر اثر طی مسیرهایی در سربالایی یا افزایش وزن موتورسیکلت و یا جهت وزش باد مخالف جهت حرکت شما در مسیر، به دلیل کاهش میزان ضریب قدرت و افزایش فشار با گیربکس، در نتیجه فشار زیادی به گیربکس آمده اما به دلیل انقال این فشار از طریق کلاچ به میل لنگ و سپس به شاتون، به دلیل مقاوت کمتر شاتون نسبت به جنس گیر بکس، با افزایش اعمال سوخ به انجین و افزایش دمای انجین و بالارفتن دما در ناحیه شاتون، از قسمت یاتاقان شاتون کم کم یاتاقان و طول دسته شاتون بر اثر نیروی زیاد و افزایش دما دچار کاهش طول شاتون و سایش شدید یاتاقان و همچنین خارج شدن بالانس شاتون از بخش میل لنگ شده و در نتیجه انجین جام می کند.


امیررضا 1398/01/29

سلام من 125 لیفان دارم ارزش داره کل انجینشو 200کنم ممنون

پول خود را دور نریزید.


امین 1398/01/29

سلام من یک 200نیکتاز انژکتوری دارم حدود یک ماه پیش خریدم احساس میکنم افت شتاب داره اگر کاربراتور کنم بهتر نیست شتاب زیاد تر نمی شه

کمی بهتر می گردد اما با توجه به هذینه تبدیل آن ارزشی ندارد.


1

مهدی 1398/01/28

سلام من یه موتور زیگما 125 سری اول مدل 90 5 دنده هست به طور معمولی سرعتش 115 تا 120 هست خورشیدی 17 تایی جلوشو کردم پیچ هوای کاریراتور رو 4 تا 5دور باز کردم 130 تا هالا میره میخوام بدونم با این کار مشکلی برا کاربراتور یا انجین موتور ایجاد نمیشه واین که چطوری به روش های ساده بیشتر ارتقاش بدم؟ ممنون تون میشم جواب بدین

با توجه به بزرگتر کردن خورشیدی جلو در آینده منتظر شنیدن صدای شاتون و در دراز مدت منتظر جام شدن انجین باشید.


1

امیررضا 1398/01/27

سلام من125لیفان دارم قبلا با کیلومتر دیجیتال123میرفت ولی حالا از112تا بیشترنمیشود چکار کنم ممنون میشم جواب بدید

تمام مراحل بالا را باید انجام دهید.


2

محمد 1398/01/23

سلام من یه موتور هندا ۱۲۵ دارم امروز دنده تایمشو عوض کردم الان که تحویل گرفتم زور میزنه و سرعتش کم شده چیکار باید بکنم؟

فیلرها تنظیم نیست و یا تراکم سیلندر کاهش پیدا نموده است (در باز و بستن انجین رینگها باید تعویض گردد زیرا دیگر رینگ پیستون در آب بندی قبلی خود قرار نمی گیرند)


2

سعید 1398/01/21

من یه موتور 125هندا دارم صفحه کلاچش ضعیف شده میخوام الان عوض کنم یه نظر شما صفحه کلاچ چه برند مارکی بخرم چند مغازه هم رفتم پرسیدم صفحه کلاچ پر داری گفت ندارم اگر هم باشه تقلبیه الان صفحه کلاچ چی بخرم که خوب باشه برای کورس

مارک مهم نیست بلکه جنس صفحه کلاچ مطرح است. نوع سرامیکی بهترین است.


محمد 1398/01/19

سلام من کیوای ۱۵۰ دارم سرعت اصلا نداره به زور ۱۰۰تا میره لوازم ۲۰۰ بزارمش روش ممنون میشم جواب بدید

پول خود را بی خودی خرج نکنید.


حسین 1398/01/19

سلام هیرمن۱۲۵سی سی مدل ۸۹ دارم.میخوام سیلندر۱۵۰سی سی بذارم.اگه به شاتونش نخورد،راهی هست که ۱۵۰ش کرد؟باتشکر

بجز مصرف سوخت تاثیری ندارد زیرا گیربکس ثابت است و در نتیجه بجز افزایش بیسار ناچیز قدرت در دنده یک هیچ اثری ندارد.


soheyl 1398/01/12

سلام وخسته نباشید اگر برا موتور چرخ دنده جلو یکی افزایش بدم وچرخ دنده عقب هم یکی افزایش بدم قدرت وسرعت موتور خوب میشه

هیچ فرقی نمی کند.


1

منصور 1398/01/09

سلام من ۲۰۰4vRTRدارم و میخوام سرعتش بیشتر بشه چیکار کنم


3
2

علی 1397/12/01

سلام خسته نباشید من یک موتور دلتا CRT160 دارم موتور از صفر دست خودم بوده ولی سرعتش از 95 بیشتر نمی رفت تا اینکه یک مدت موتورم خوابیده بود الان که سوار میشم سرعتش از 75 بیشتر نمیره فیلتر هوا موتور هم با فشار باد تمیز کردم ولی اثری نکرد چکار باید بکنم.

روغن موتور را تعویض و باسرعت بالای 70 کیلومتر حدودا 30 تا 40 کیلومتر را طی کنید موتور به حالت اول بازخواهد گشت.


3

Ali 1397/11/29

سلام خسته نباشید من یه موتور 125دارم تک پوست دنده 3میزارم یه صدایی میکنه از چند تا استا ها پرسیدم گفتن گیربکسه منم رفتم گیربکس 5دنده خریدم اول 4بود مشکلی نداره بزارم آیا سرعتش بیشتر میشه

خیر سرعت تغییری نمی‌کند.


2
2

Mammali 1397/11/27

سلام ببخشید یدونه rs دارم برای افزایش سرعت خورشیدی عقب رو چند بندازم؟

یک شماره کوچکتر

شمع سوزنی‌ چه برندی خوبه؟

مهم نیست

میشه کاری کرد که کات اف نخوره؟ و اینکه چه چیزیو پیشنهاد میکنین که شتاب و سرعتم بهتر بشه؟


5

آرمین 1397/11/26

سلام من ns160دارم اولا که موتورو گرفته بودم راحت 130تا رو پر میکردم الان تا دنده چهارم شتابش عالیه 110تا پر میکنه میدم پنج یکی دوتا سرعت پر میکنه و موتور اصلا شتاب قبل رو نداره ،مشکل از چیه؟

مراحل بالارا انجام دهید


2
1

Mohammas 1397/11/23

موتور Cg125 دارم بخوام 150 کنم چیکار کنم که گژن پین پیستون 150 به سوراخ شاتون ۱۲۵ بخوره؟

تا انجین باز نگردد امکان بررسی جهت گژنپین وجود ندارد


5
3

آرمین علیزاده 1397/11/22

سلام با عرض خسته نباشی موتور بنام سی اف 150 سی سی دارم میخوام شتاب بیشتر داشت باش باید از سیستمی چجوری عوض کنم واس شتابش بیشتر شه 30تا بیشتر بره