تبلیغات

دانلود کتاب آموزش فوکوس، نورسنجی، هیستوگرام و شارپنس در دوربین های دیجیتال نیکون

جذابترین های این بخش

مطالب هم شاخه

آیا میدانستید؟

خدمات

گزارشات

سیستم عامل: Unknown OS Platform
مرورگر شما: Unknown Browser
کشور شما: United States
موقعیت شما: 54.91.41.87

بازدید دیروز: 0
بازدید کننده دیروز: 0
بازدید امروز: 913
بازدید کننده امروز: 561
بازدید کل تا به امروز: 3006155

GPS آنلاین

مسیر یاب آنلاین آسان

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای مدار سیم کشی برق موتورسیکلت

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت آپاچی 180 و آپاچی 160

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت تریل سوزوکی

تبلیغات

تبلیغات

دانلود دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری موتورسیکلت هندا

آموزش > آموزش عکاسی > 

آموزش گرفتن تایم لپس Time-lapse در دوربین های نیکون

یکی از جذابترین و زیباترین لحظه‌های ثبت شده در عکاسی توسط تکنیک تایم لپس Time-lapse photography می باشد. تکنیکی که به معنای عکاسی با گذشت زمان است. این تکنیک به صورت گرفتن عکس در زمان های متوالی پشت سر هم و قرار دادن عکس ها در کنار هم و پخش عکس ها به صورت فیلم در 25 فریم در ثانیه است. این تکنید باعث می گردد تا بتوانید با آن صحنه های شگفت آوری را به تصویر بکشید همانند رشد گیاهان، حرکت ابرها، گذر زمان و ... در ادامه می خواهیم چگونگی کار با گذینه Time-lapse photography را در دوربین های دیجیتال نیکون را به شما آموزش دهم تا شما هم بتوانید تصاویر زیبایی را خلق کنید. پس در ادامه با من همراه باشید.

 

1- آشنایی با تکنیک تایم لپس به شیوه معمول:

قبلا در 2 پست شیوه گرفتن تایم لپس را به صورت معمول و رایج که قبل از ورود تصویر برداری Time-lapse photography در دوربین های دیجیتال عکاسی اضافه گردد آموزش دادم ام. اگر دوربین شما از برند کنون یا سونی یا فوجی فیلم و ... است و در تنظیمات دوربین شما گذینه Time-lapse photography وجود ندارد به مطلب "راهنمای جامع عکاسی تایم لپس (بخش اول)" و "راهنمای جامع عکاسی تایم لپس (بخش دوم: تجهیزات پایه)" مراجعه کنید.

 

2- ایجاد تنظیمات اولیه:

ابتدا وارد شدن به بخش Movie Shooting Menu و انتخاب گذینه Frame size/frame rate با فشار دادن دکمه OK  وارد قسمت تنظیمات شده و سپس کیفیت سایز تصویر برداری و میزان فریم بر ثانیه فیلم را مشخص می کنید. توصیه می‌شود از رزولیشن هایی با میزان فریم بر ثانیه 25 استفاده نمائید تا بدین صورت تایم فیلم تایم لپس شما بیشتر گردد. برای نمونه در دوربین D7200 خود همیشه با کیفیت 1920x1080; 25p جهت ثبت تایم لپس استفاده می کنم.

شما می بایستی برای استفاده از تکنیک Time-lapse photography بر روی دوربین های نیکون ابتدا کیفیت تصویر را با فشار دادن دکمه Menu و سپس از طریق وارد شدن به منوی Movie Shooting Menu و سپس انتخاب گذینه Move quality و انتخاب گذینه High تنظیم کنید تا کیفیت تصاویر به حداکثر برسد.

Menu -> MOVIE SHOOTING MENU -> Move quality -> Highe

 

 

سپس می بایستی تعیین کنید تا تصاویر به چه حالتی از وضوح رنگ ثبت گردند. در حالت عکاسی Time-lapse photography بهتر است با ورود به قسمت Movie Shooting Menu و انتخاب Set Picture Control  یکی از گذینه های Vivid یا Landscape را بسته به سلیقه خود انتخاب کنید. من همیشه از گذینه Vivid استفاده می کنم.

Menu -> MOVIE SHOOTING MENU ->  Set Picture Control -> Vivid & Landscape

 

 

اکنون در همان قسمت Movie Shooting Menu می بایست بر روی گذینه High ISO NR با فشار دادن دکمه OK و انتخاب گزینه LOW به دوربین دستور دهید تا میزان نویز تصویر به صورت خودکار بر اساس حسایست تنظیم شده کمتر بر روی دوربین تصحیح گردد تا با این عمل جزئیات بیشتری را در تایم لپس خود مشاهده نمائید.

Menu -> MOVIE SHOOTING MENU -> High ISO NR -> LOW

 

 

حال باید به دوربین فرمان دهید تا تصاویر را در چه رنج از حساست سنسور یا همان ISO اقدام به تصویر برداری نماید. برای این منظور پس از ورود به بخش Movie Shooting Menu با فشار داده دکمه OK وارد گذینه ISO sensitivity setting شوید. اکنون با ورود به گذینه ISO sensitivity حداقل حساست مجاز جهت تصویر برداری را بر روی عدد 160 قرار دهید.

 

 

 

اکنون با انتخاب گذینه (Auto ISO control(mode M و تغییر وضعیت آن به حالت ON به دوربین دستور می دهید که اگر در وضعیت دستی M تنظیماتی برای عکاسی اعمال کردید دوربین به صورت خودکار میزان حساسیت سنسور را تغییر دهد تا تصویر بهتری با نوردهی یکسانی داشته باشید. این گذینه را تنها جهت آشنایی شما بیان نمودم و برای تایم لپس در این آموزش نیازی به آن نداریم.

 

 

حال با انتخاب گذینه Maximum sensitivity مقدار عددی را بر روی عدد 6400 قرار دهید. با این کار به دروبین های نیکون می گویید که تصاویر ثبت شده حداقل در حساسیت بین 160 تا حداکثر 6400 ثبت گردند و تصاویر دارای نویز کمتری خواهند بود. توجه کنید که تعیین این مقدار از حساسیت بسته به مدل دوربین ها متفاوت است مثلا برای دوربین D5600 رنج حساسیت بین 100 تا 1600 و برای دوربین D7200 و D7500 وسری فول فریم D810 و D850 رنج حساسیت بین 160 تا حداکثر 6400 باید قرار بگیرد. در این رنج حساسیت تصاویر فاقد هر گونه نویز خواهند بود.

 

 

اکنون باید تعیین کنید که دوربین در چه مد و پس از طی چه فاصله زمانی از فشردن دکمه شاتر تا ثبت عکس تاخیر داشته باشد. به دوربین دستور دهید تا تایمر خودکار فعال گردد و پس از حداکثر 5  ثانیه از فشار دادن دکمه شاتر اقدام به ثبت عکس نماید. برای این منظور ابتدا واری بخش Custom Setting Menu شوید و سپس با ورد به گذینه Timer/AE Lock گذینه Self-timer را انتخاب نمائید و مقدار گزینه Self-timer delay  را به 5s تغییر دهید.

Menu ->  Custom Setting Menu -> Timer/AE Lock -> Self-timer -> Self-timer delay -> 5s

 

3- ایجاد تنضیمات پایه:

حال دوربین را بر روی وضعیت P قرار داده و فشار دادن دکمه Menu وارد بخش Movie Shooting Menu شده و با انتخاب گذینه Time-lapse photography و فشار دادن دکمه OK  وارد قسمت تنظیمات شده و سپس Exposure Smoothing را بر روی گذینه On قرار دهید. با این کار تعیین می کنید که سیستم نور دهی به صورت خودکار نسپت به نور صحنه تنظیم گردد و کل فیلم با یک میزان نوردهی ثبت شود.

 

سپس با انتخاب گذینه Shooting time شما می بایستی مدت زمانی که می خواهید عملیات عکس برداری در آن بازه زمانی انجام شود را تعیین کنید. معمولا برای طلوع و غروب خورشید مدت زمان 45 دقیقه و برای ثبت حرکت ابرها و مردم در خیابان مدت زمان یک ساعت و برای ثبت حرکت ستاره‌ها مدت زمان 3 ساعت را تعیین می کنیم. من همیشه برای آنکه حرکت ابرها و غروب را همزمان ثبت کنم معمولا زمان 30 دقیقه را انتخاب می کنم.

 

اکنون شما باید تعیین کنید که فاصله زمانی بین هر عکسی که دوربین قرار است ثبت کند چه مقدار باشد. برای این منظور با انتخاب گذینه Interval می توانید تعیین کنید بین هر عکس چه مدت زمانی دوربین صبر کند و سپس عکس بعد را بگیرد. در منابع مختلف و در حالت پیش فرض در دوربین های نیکون فاصله زمانی 5 ثانیه در نظر گرفته شده است و علت اصلی و بسیار مهم این امر به دلیل این است که شاتر دوربین از تیغه های بسیار نازک ساخته شده است و در زمانی که هر بار شاتر باز و بسته می شود به دلیل اصطحکاکی که بین این تیغهها به وجود می آید پرده های شاتر گرم شده و در مدت زمان طولانی و باز و بسته شدن های سریع باعث افزایش دما میگردد و در نتیجه با تغییر شکل به صورت خم شده منحنی این تیغه ها به هم برخورد نموده و شاتر آسیب می بیند. به همین منظور فاصله زمانی 5 ثانیه میتوانم باعث شود تا حرارت بسیار کمتر ایجاد شود. من همیشه برای اطمینان و طول عمر بیشتر شاتر فاصله زمانی 6s را انتخاب می کنم.

 

اکنون زمان آن فرا رسیده تا دستور دهید عملیات ثبت تصاویر شروع گردد. اکنون با انتخاب گذینه Start و فشار داده دکمه OK دوربین اقدام به گرفتن عکس در مدت زمان 30دقیقه و فاصله عکس برداری بین هر تصویر 6 ثانیه می کنند و در انتها یک فیلم با کیفیت 1920x1080p در نرخ 25 فریم بر ثانیه می کند. فیلم خروجی در حدود 12 ثانیه خواهد بود.

 

امید وارم تا تایم لپس های هرچه زیباتری را ثبت کنید. منتظر ارسال تایم لپس شما جهت انتشار در وبسایت سرزمین دانستنی های حساس کامپیوتر هستیم. در ادامه سه تایم لپس گرفته شده با دوربین D7200 نیکون را که برای نمونه ثبت کرده ام برای شما به نمایش می گذارم.

  


نام: 2056
ایمیل:
سایت: